Skriftlig spørsmål fra Tage Pettersen (H) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:905 (2024-2025)
Innlevert: 19.01.2025
Sendt: 20.01.2025
Besvart: 27.01.2025 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Tage Pettersen (H)

Spørsmål

Tage Pettersen (H): Vil samferdselsministeren bidra til at konkurransegrunnlaget for ny konsesjon for drift av fergesambandet på rv. 19, mellom Moss og Horten, også inneholder krav til fremkommelighetstiltak på land?

Begrunnelse

Fergesambandet mellom Moss og Horten er landets mest trafikkerte. Det er en del av riksveinettet og binder de to store Europaveiene, E6 i Østfold og E18 i Vestfold, sammen. I følge oppslag i media er nå arbeidet for å utlyse konkurranse for neste konsesjonsperiode fra 2029 i gang. I den forbindelse er lokalsamfunnet i Moss naturlig nok svært opptatt av at man også må stille krav til fremkommelighetstiltak på land som en del av konsesjonskravene.
I Moss sentrum er det store problemer med trafikkavviklingen, både på de lokale veiene, på RV19, men også på fylkesveiene mange ganger i løpet av døgnet. Statens vegvesen har også uttrykt bekymring i forhold til fremkommeligheten for fergetrafikken. Det skjer alt for ofte at man ikke får hverken tømt eller fylt fergene fordi trafikken står i ro helt opp til E6. Da sier det seg selv at hele sentrum i Moss stopper opp.
I tråd med vedtak i Nasjonal transportplan jobbes det med prosjekt ny RV19 fra alle myndigheter, men dette er uansett et prosjekt som ikke lar seg realisere på få år. Derfor er det viktig at den nye konsesjonen som lyses ut hensyntar disse utfordringene.
For at fremkommelighet på land skal med i konkurransegrunnlaget må det, slik det er forstått, komme som en bestilling fra departementet.

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: Dagens kontrakt for drift av sambandet rv. 19 Moss – Horten utløper ved slutten av 2028. Kontrakten er en nettokontrakt, hvor driften av sambandet i all hovedsak finansieres gjennom billettinntektene fra trafikantene. Staten yter ikke tilskudd til driften, med mindre det oppstår helt ekstraordinære situasjoner.
Statens vegvesen har ansvar for riksveiferjesambandene, og de har påbegynt arbeidet med ny anbudskontrakt for sambandet. I dette arbeidet gjennomføres en rekke vurderinger som skal lede frem til et sett med krav som skal sikre at ferjetilbudet forblir relevant, både for reisende og omgivelsene ellers. Det er i denne fasen for tidlig å si hvilke krav dette blir, men det er ingen selvfølge at dagens forutsetninger videreføres.
Ferjetilbudet skal være en del av et større trafikksystem, men samtidig er en ferjekontrakt et lite egnet virkemiddel for å løse større utfordringer i dette systemet. Det pågår arbeid med kommunedelplan med konsekvensutredning for rv. 19. I den forbindelse utredes flere alternative løsninger og det er besluttet rammer for planarbeidet. Samfunnsmålet for utredningsarbeidet er:

«I år 2040 er det utviklet transportløsninger som påfører byområdet små miljøproblemer, samtidig som det er gode koblinger mellom transportnettverkene.»