Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1325 (2024-2025)
Innlevert: 21.02.2025
Sendt: 21.02.2025
Besvart: 28.02.2025 av kommunal- og distriktsminister Kjersti Stenseng

Anne Kristine Linnestad (H): Når forventer statsråden at regjeringen har fulgt opp vedtaket og vil endringen i avskrivningstid også gjelde eksisterende anlegg som ikke er nedskrevet?
Viser til vedtak 451, 11. februar 2025 der det står:
«Stortinget regjeringen forlenge maksimal avskrivingstid for renseanlegg, pumpestasjoner, høydebasseng og ledningsnett i forskrift om økonomiplan, årsbudsjett, årsregnskap og årsberetning for kommuner og fylkeskommuner mv. til 80 år i tråd med SØF-rapport nr. 06/24 Selvkost i kommuner – avskrivningstid, kalkylerente og framføringsperiode.»

Kjersti Stenseng: Som jeg varslet Stortinget i debatten til Innst. 127 S (2024–2025), legger jeg opp til å sende et forslag endringer i selvkostforskriften og i avskrivningstidene i budsjett- og regnskapsforskriften på høring i løpet av våren 2025. Endringene vil da kunne gjelde fra 2026. Spørsmålet om endringen i avskrivningstid også skal gjelde eksisterende anlegg som ikke er nedskrevet og hvordan dette eventuelt skal håndteres i kommunenes årsregnskaper, vil være ett av temaene som vil bli tatt opp i høringsnotatet.
Jeg vil også orientere Stortinget om saken i kommuneproposisjonen, som legges fram i mai.