Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Marit Knutsdatter Strand (Sp) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:1697 (2024-2025)

Innlevert: 21.03.2025
Sendt: 21.03.2025
Besvart: 28.03.2025 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

Marit Knutsdatter Strand (Sp)

Spørsmål

Marit Knutsdatter Strand (Sp): Nye tjenestesteder, bemanning og kriminelle nettverk er tilført nye midler oppå eksisterende drift. Politiet i Innlandet må kutte 86 mill. kr og en del årsverk, og i tillegg vurderes sammenslåing av de tre geografiske distriktsenhetene.
Hvordan forklarer statsråden dette kuttet, og vil hun stoppe sentralisering av GDE-ledelse og ev. andre politifunksjoner?

Begrunnelse

Senterpartiet har lagt til grunn at aktiv tjeneste og førstelinja skal styrkes gjennom store budsjettøkninger for å sikre mer tilstedeværende politi og økt etterforskningskapasitet. Å slå sammen GDE-er frykter jeg vil svekke prioriteringen av hvert enkelt polititjenestested, og at færre ledere for politiet i førstelinja vil gjøre det enda mer krevende å sikre at økte bevilgninger i Stortinget faktisk går til aktivt politi.

Astri Aas-Hansen (A)

Svar

Astri Aas-Hansen: Politiets budsjett har vært prioritert i denne regjeringsperioden. Driftsbudsjettet er nominelt styrket med 5,4 milliarder kroner siden vi tiltrådte i 2021.
Det er Politidirektoratet som har ansvaret for å fordele midler mellom politidistrikter og andre enheter i tråd med føringene som er gitt av Stortinget og departementet. I følge Politidirektoratet er budsjettet til Innlandet politidistrikt økt med om lag 100 millioner kroner i 2025 sammenliknet med 2024. Økningen inkluderer ikke kompensasjon for lønnsoppgjør 2024 som fordeles i etterkant pga. forsinket lønnsoppgjør i 2024. Politimesteren i hvert distrikt har ansvar for å fordele midler innenfor politidistriktets budsjett, og prioriterer etter lokale forhold og behov. Politiet har i tillegg myndighet til å fastsette innretning av de geografiske driftsenhetene. Jeg har tillit til at politimestrene gjør de prioriteringene som er riktige for sitt distrikt, både hva gjelder fordeling av budsjettmidler og organiseringen generelt.