Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra André N. Skjelstad (V) til forsvarsministeren

Dokument nr. 15:1878 (2024-2025)

Innlevert: 06.04.2025
Sendt: 07.04.2025
Besvart: 22.04.2025 av forsvarsminister Tore Onshuus Sandvik

André N. Skjelstad (V)

Spørsmål

André N. Skjelstad (V): Medfører det riktighet at prosessen knyttet til anskaffelse av fregatter, Norges største forsvarsanskaffelse i moderne tid, er forsinket som følge av statsrådsbytte?

Begrunnelse

I norske medier kan man lese at regjeringens prosess knyttet til anskaffelse av fregatter, og mer spesifikt prosessen med å snevre inn kandidatland, angivelig skal være forsinket grunnet bytte av statsråd i Forsvarsdepartementet. I en tid preget av et stort sikkerhetspolitisk alvor for Norge og i Europa, er det i utgangpunktet uheldig om interne forhold ved regjeringen påvirker framgangen på investeringer av stor betydning for vår militære evne.

Tore Onshuus Sandvik (A)

Svar

Tore Onshuus Sandvik: Erstatningskapasitet for fregatter er en viktig del av moderniseringen av Sjøforsvaret. En forutsetning for nye fregatter er at disse skal anskaffes og driftes i et strategisk partnerskap med en nær alliert. Det strategiske partnerskapet vil være fundamentet for anskaffelsen og må være innrettet for å sikre understøttelse og videreutvikling av fregattene i deres levetid gjennom et solid og langsiktig partnerskap. Første nedvalg av nasjoner, fra elleve til fire, ble gjennomført i november 2024. Forsvarsdepartementet har pågående myndighetsdialog med de gjenværende fire nasjonene. Denne prosessen vil gi grunnlag for valg av strategisk partner.
Regjeringen har fortsatt som ambisjon å velge en strategisk partner for fregattanskaffelsen i løpet av 2025, følgelig har statsrådsskiftet ikke medført forsinkelser i prosessen.