Skriftlig spørsmål fra Hårek Elvenes (H) til forsvarsministeren

Dokument nr. 15:2208 (2024-2025)
Innlevert: 16.05.2025
Sendt: 16.05.2025
Besvart: 23.05.2025 av forsvarsminister Tore Onshuus Sandvik

Hårek Elvenes (H)

Spørsmål

Hårek Elvenes (H): Vil Joint Air Operations Centre avdeling Sørreisa videreføres med dagens oppgaver og ansvar slik disse er beskrevet av Forsvaret?

Begrunnelse

Forsvaret opplyser følgende:

"Inne i fjellet Høggumpen i Sørreisa ligg Joint Air Operations Centre avdeling Sørreisa. Senteret held auge med luftrommet i og utanfor Noreg 24 timar i døgnet, 365 dagar i året. Personellet lagar eit luftbilete som til ei kvar tid er korrekt og oppdatert. Det gjer dei ved å lokalisere og identifisere all flyaktivitet over og i nærleiken av norsk territorium. I tillegg bidreg avdelinga til planlegging, koordinering og gjennomføring av luftoperasjonar.
På bakgrunn av dette luftbiletet blir kampfly og andre av Forsvarets luftfartøy dirigerte og brukte alt etter situasjonen. Det kan vere snakk om alt frå treningsoppdrag og luftoperasjonar, til støtte ved ei sivil flykapring."

Tore Onshuus Sandvik (A)

Svar

Tore Onshuus Sandvik: Det vil fremover være behov for en endret innretning på hvordan de tradisjonelle kontroll og varslings (CRC)-oppgavene skal utføres for å tilpasse luft kommando og kontroll til femtegenerasjonskapabiliteter som F-35. Norge vil ha en viktig rolle i videreutviklingen av ledelse av fremtidens luftoperasjoner i NATO.
Som følge av de oppdragene en NATO CAOC skal være i stand til å løse, vil opprettelsen av dette kreve kraftsamling av den nødvendige kompetansen. Dersom personell ikke flyttes fra Sørreisa til først midlertidig CAOC på Forsvarets base Bodø, og senere til den permanente CAOC på Reitan, vil Luftforsvaret ikke ha tilstrekkelig personell til å etablere en NATO CAOC. Årsverkene knyttet primært til kontroll-delen av virksomheten ved Sørreisa, om lag 40 årsverk, er derfor planlagt flyttet fra Sørreisa til den midlertidige CAOC på Forsvarets base Bodø, og senere til den permanente lokasjonen for CAOC på Reitan. De pålagte oppgavene som har blitt løst fra Sørreisa vil fortsatt bli løst fremover, men med ny innretning. Dette gjelder både for nasjonale oppgaver og NATO-oppgaver.
Sørreisa vil fortsatt være en viktig lokasjon for Forsvaret, og bygging av gjenkjent luftbilde vil skje fra Sørreisa. Årsverk for teknisk understøttelse og drift av stasjonen vil fortsatt være i Sørreisa. Det skal etableres et regionalt vedlikeholdssenter for radarer i nord på Sørreisa, og det skal etableres et alliert treningssenter på Sørreisa underlagt Hæren. I tillegg skal Luftforsvarets kommando- og kontrollskole på Sørreisa styrkes. I årene fremover skal det investeres betydelig i Sørreisa, som blant annet skal gi operative flater, kaserner og kjøkken.