Kjell Ingolf Ropstad (KrF): Hva vil helseministeren gjøre for å sikre at Sørlandet sykehus HF i sin strategiske plan for 2025–2028 følger opp Stortingets vedtak om å opprettholde akuttkirurgi og traumefunksjon ved sykehuset i Flekkefjord?
Begrunnelse
Akuttkirurgien ved Flekkefjord sykehus har vært midlertidig stengt siden sommeren 2022, til tross for et klart stortingsvedtak som sier at dette skal opprettholdes.
Nå har styret i Sørlandet sykehus HF sendt sin strategiske plan for 2025-2028 på høring, og denne nevner ikke gjenopprettelsen av akuttkirurgi og traumefunksjon ved sykehuset i Flekkefjord med ett ord. Det løfter alvorlige spørsmål om etterlevelsen av Stortingets vedtak og ansvarslinjene i helseforetaksmodellen. Statsråden bes redegjøre for hvordan han vil følge opp saken, og hvorvidt regjeringen fortsatt står ved at funksjonene skal gjenopprettes.
Det er i denne sammenhengen også verdt å minne om følgende formulering i Hurdalsplattformen:
«Utvikle og styrke det desentraliserte sykehustilbudet i Norge, flytte mer av den elektive virksomheten ut til lokalsykehus, og styrke den lokale akuttberedskapen.»