Dagfinn Henrik Olsen (FrP): I dagens krevende situasjon mellom Europa og Russland, må ethvert ansvarlig land sørge for egen og felles sikkerhet.
Mener statsråden at norske myndigheter har tilfredsstillende kontroll på russere som oppholder seg i Norge?
Begrunnelse
Putins aggresjon mot Ukraina er et varsel til alle andre land om å ta russerne på høyeste alvor. Å være naiv eller avventende kan i verste fall føre til tap av menneskeliv her i landet.
Norge, sammen med andre allierte land og Europa, bør sørge for å ha kontroll over hvilke russere som oppholder seg her og hvorfor. Ikke minst finnes det et stort antall russere som har dobbelt statsborgerskap, og således kan operere tidvis under sitt norske pass, samtidig som de kan ha en vesentlig større lojalitet til eget opprinnelsesland.
Det påhviler derfor våre myndigheter et særlig ansvar for å sørge for at disse menneskenes muligheter til å begå ikke akseptabel atferd begrenses så langt som mulig.
Målet må være å sørge for en best mulig samfunnssikkerhet for norske borgere. I dette ligger det også, etter mitt skjønn, at man bør vurdere om det norske statsborgerskapet i noen tilfeller bør trekkes tilbake, dersom det foreligger grunnlag for et slikt tiltak.