Hege Bae Nyholt (R): Har statsråden noen betenkeligheter knyttet til slike samarbeid, mener statsråden at norske forskningsinstitusjon bør samarbeide med våpenindustrien i land som begår folkerettsbrudd og kan statsråden garantere at dette samarbeidet ikke er med på å bidra til Israels folkerettsbrudd i Palestina?
Begrunnelse
SINTEF Energi deltar, gjennom Horisont Europa, i et forskningssamarbeid med Israel Aerospace Industries (IAI). IAI er en statlig israelsk våpenprodusent og den nest største våpenleverandøren i Israel. De leverer blant annet jagerfly, droner og raketter til det israelske forsvaret. Selskapet utvikler også autonome våpen til bruk på bakken i en krigssituasjon. Samarbeidet med SINTEF handler om å utvikle klimavennlig hydrogen som drivstoff for luftfarten.
Rødt har ved flere anledninger, senest i Stortingets behandling av Meld. St. 14 (2024-2025) tatt til orde for å avslutte forskningssamarbeid med israelske aktører som bidrar til folkerettsbrudd i Palestina. Regjeringen har ikke støttet disse forslagene. Mens grusomhetene og folkerettsbruddene fortsetter i Palestina, samarbeider altså en norsk forskningsinstitusjon med en israelsk våpenprodusent.