Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Une Bastholm (MDG) til finansministeren

Dokument nr. 15:2812 (2024-2025)

Innlevert: 05.08.2025
Sendt: 05.08.2025
Besvart: 12.08.2025 av finansminister Jens Stoltenberg

Une Bastholm (MDG)

Spørsmål

Une Bastholm (MDG): Aftenposten avslørte 4.8 at SPU har vært medeier i et selskap som vedlikeholder og produserer deler til israelske kampfly brukt i Gaza. Norge økte investeringene i selskapet i 2023, etter at de folkerettstridige angrepene på Gaza begynte.
Hvor lenge har finansministeren kjent til investeringene i Bet Shemesh Engines, og hva har han foretatt seg siden han tiltrådte 4. februar 2025 for å ha oversikt over SPUs investeringer i israelske selskaper?

Begrunnelse

Ifølge Aftenposten eide SPU i slutten av 2023 1,28% av selskapet Bet Shemesh Engines Holdings. Norge har dermed bidratt til noen av historiens verste krigsforbrytelser og brudd på Folkeretten. Norge risikerer også å bli dømt i etterkant for dette, samt for bidrag til etnisk rensing og folkemord. Norges ansvar for å hindre egen delaktighet i Israels brudd på Folkeretten, særlig gjennom SPU, har vært gjenstand for debatt mellom Stortinget og regjeringen i lang tid.

Jens Stoltenberg (A)

Svar

Jens Stoltenberg: Norges Bank offentliggjør to ganger i året beholdningslister av alle eierandelene i Statens pensjonsfond utland. Det har derfor vært offentlig kjent at selskapet Bet Shemesh Engines inngikk i listen av eierandeler ved utgangen av 2023.

Pensjonsfondet skal ikke være investert i selskaper hvor det er en uakseptabel risiko for at selskapet medvirker til staters brudd på folkeretten. Derfor har Finansdepartementet fastsatt, etter forankring i Stortinget, etiske retningslinjer for observasjon og utelukkelse av selskaper fra fondet. Det uavhengige Etikkrådet vurderer enkeltselskaper etter retningslinjene, mens Norges Banks hovedstyre beslutter om selskaper skal utelukkes eller settes til observasjon basert på råd fra Etikkrådet. Finansdepartementet tar ikke beslutninger om eller vurderer enkeltselskaper i fondet. Denne arbeidsdelingen har bred støtte i Stortinget.

Situasjonen på Vestbredden og i Gaza har forverret seg den senere tiden. Krigføringen medfører grusomme lidelser. Flere har på denne bakgrunn stilt spørsmål ved enkeltinvesteringer i fondet, blant annet til fondets investering i selskapet Bet Shemesh Engines Holdings. Det har jeg stor forståelse for.

Det er mitt ansvar som finansminister at pensjonsfondet forvaltes innenfor de rammer og retningslinjer som gjelder. Derfor sendte jeg den 5. august brev til Etikkrådet og Norges Bank der jeg ba om en fornyet gjennomgang av Etikkrådets og Norges Banks arbeid på dette området, fondets investeringer i alle israelske selskaper og eventuelle nye tiltak som Norges Bank mener er nødvendige. Jeg har bedt om svar så snart som mulig og senest innen 20. august.

I et møte med Norges Bank og Etikkrådet den 6. august understreket jeg alvoret i situasjonen og at dette arbeidet må prioriteres høyt. Jeg hadde et nytt møte med Norges Bank den 8. august der banken redegjorde for tiltak banken vurderer. Mandag i denne uken offentliggjorde Norges Bank at de nå har solgt seg ut av alle investeringer i israelske selskaper som ikke er i Finansdepartementets referanseindeks. Videre har banken sagt opp avtalene med eksterne forvaltere i Israel og flyttet forvaltningen hjem til Norges Bank. Banken tar med disse tiltakene ned risikoen og forenkler forvaltningen i dette markedet ved å redusere antallet selskaper som banken og Etikkrådet følger med på. Banken arbeider også med andre tiltak og har sagt at de vil komme tilbake til dette i løpet av kort tid.

Jeg er opptatt av at det er rutiner og systemer på plass som gjør at retningslinjer og mandat følges opp på en betryggende måte. Etikkrådet og Norges Bank har bekreftet at de vil svare på brevene innen fristen den 20. august.