Carl I. Hagen (FrP): Mener statsråden at Argentum Fondsinvesteringer kan selge sin forvaltningsvirksomhet uten at dette skal drøftes opp mot næringspolitikken på området og har NFD vært involvert i prosessen om salg?
Begrunnelse
Det er kjent gjennom media at Argentum Fondsinvesteringer planlegger å selge sin forvaltningsvirksomhet og avvikle sine fondsinvesteringer over en syv års periode. Det har også fremkommet at salgsprosessen skal pågå nå under sommeren og at den er ment å konkluderes før valget. Stortinget er ikke blitt involvert i salgsprosessen.
Det fremkommer videre at Argentum Fondsinvesteringer ikke nødvendigvis planlegger å selge forvaltningsvirksomheten til høystbydende, men legger opp til å ekskludere alle eller noen konkurrenter, noe som også kan ekskludere de som potensielt kan betale mest for virksomheten.
Argentum Fondsinvesteringer er 100 pst. av eid av Nærings- og fiskeridepartementet. Forvaltningsvirksomheten er en vesentlig del av formålet med Argentums virksomhet.