Skriftlig spørsmål fra Erlend Wiborg (FrP) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:7 (2025-2026)
Innlevert: 02.10.2025
Sendt: 11.10.2025
Besvart: 21.10.2025 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Erlend Wiborg (FrP)

Spørsmål

Erlend Wiborg (FrP): Mener statsråden at flere eller færre må stå på toget når regjeringen nå legger opp til færre sitteplasser i fremtiden?

Begrunnelse

Viser til sak i Nettavisen nylig der statsråden mener det vil gi et bedre tilbud til pendlerne at det blir færre sitteplasser på toget. Dette er en logikk som undertegnende som også pendler med togene ikke kan forstå logikken til. Som pendler på Østfoldbanen opplever jeg jevnlig overfylte tog, bla. grunnet bruk av halve togsett etc. Det fører til at vi stadig oftere må stå tett i tett på toget.

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: De nye lokal- og regiontogene har brede midtganger, store fleksisoner, universell utforming og trinnfri av- og påstigning ved standard plattformhøyde. De nye togene innebærer en vesentlig økt transportkapasitet sammenlignet med dagens tog. I rushtiden, når antall passasjerer kan overstige antall seteplasser, vil dette bidra til mindre trengsel og at komforten således øker. Store fleksisoner og brede midtganger sikrer også raskere av- og påstigning. Det er viktig for korte opphold på de mest trafikkerte stasjonene i og rundt Oslo, slik at flere tog kommer og går når de skal.

Jeg understreker at de nye lokal- og regiontogene vil ha omtrent like mange sitteplasser som lokaltog Type 69, og regiontog Type 74 og 75. Det er for Type 72 nedgangen blir fra 308 til 289. Samtidig blir det en betydelig økning i antall ståplasser og dermed en stor økning i kapasiteten sammenlignet med dagens situasjon. I tillegg har disse togene 2 seter på hver side av midtgangen, mot 3 seter på den ene siden av midtgangen i enkelte av dagens togtyper. Det vil gi bedre komfort for de reisende.