Skriftlig spørsmål fra Seher Aydar (R) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:68 (2025-2026)
Innlevert: 09.10.2025
Sendt: 13.10.2025
Besvart: 20.10.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Seher Aydar (R)

Spørsmål

Seher Aydar (R): Torsdag 9. oktober melder VG at Barne- og ungdomspsykiatrien ved OUS får kuttkrav på 19 millioner. Dette skaper naturligvis store reaksjoner og bekymringer hos de ansatte som ytrer at den ytterste konsekvensen kan være at liv går tapt. Avdelingslederen sier at risikovurderinger i forhold til konsekvensene skal gjøres i etterkant.
Mener helseministeren at det er riktig å kutte i psykisk helsetilbudet for barn og unge, og at sikkerhetsrisikoer gjøres i etterkant, når skaden allerede er skjedd?

Jan Christian Vestre (A)

Svar

Jan Christian Vestre: Regjeringen prioriterer psykisk helse, blant annet ved å stille krav om døgnkapasitet i psykisk helsevern for å ivareta barn og unge med alvorlige psykisk lidelser. Jeg har forståelse for at de varslede endringer og omstillinger av tjenestetilbudet kan skape bekymring.

Vi har innhentet innspill fra Helse Sør-Øst RHF som igjen har innhentet følgende opplysninger fra Oslo universitetssykehus HF:

«I planleggingsprosessen av budsjett for 2026 er det behov for å se på hvordan Oslo universitetssykehus HF på best mulig måte bruker ressursene innenfor de økonomiske rammene helseforetaket får tildelt. I klinikk psykisk helse og avhengighet innebærer dette en planlagt økning av døgnplasser for psykosebehandling av voksne, mens barne- og ungdomspsykiatrisk avdeling foreslås å redusere ressursbruken tilsvarende 19 millioner kroner.

Prioriteringene klinikken har gjort for budsjett 2026 er gjort på bakgrunn av analyser av døgn- og poliklinikkdrift i alle avdelinger i klinikken med mål om å identifisere drift med effektiviseringspotensial.

Prosessene innebærer pågående utredning, deretter risikovurdering av tiltakene før drøfting og vedtak. Tiltakene som utredes i barne- og ungdomspsykiatrisk avdeling innebærer ikke reduksjon i døgnkapasitet.»

Ledelsen ved Oslo universitetssykehus HF har lagt opp til en prosess med utredning og risikovurdering av tiltakene, før drøfting og vedtak. De presiserer at de tiltakene som utredes i barne- og ungdomspsykiatrisk avdeling ikke innebærer reduksjon i døgnkapasiteten.