Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:173 (2025-2026)
Innlevert: 19.10.2025
Sendt: 20.10.2025
Besvart: 27.10.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Kristian August Eilertsen (FrP): Kan statsråden redegjøre for hvorfor mange sykepleiere har sluttet ved medisinsk sengepost B ved UNN Harstad, samt redegjøre for om denne sengeposten har vært holdt stengt siden i vår som følge av sykepleierflukten, og hvorvidt dette henger sammen med høyt arbeidspress over tid knyttet til mange utskrivningsklare pasienter?
Fremskrittspartiet har blitt gjort oppmerksom på at det har sluttet mange sykepleiere ved UNN Harstad, og at det er et så høyt antall at medisinsk sengepost B har vært holdt stengt siden i vår. Tall Fremskrittspartiet får opplyst tyder på at så mange som 16 sykepleiere har sluttet, der flere har begynt på sykehjem i andre kommuner.
Årsakene Fremskrittspartiet får oppgitt er sammensatte, men en gjenganger er høyt arbeidspress og dårlige arbeidsforhold, blant annet som følge av svært mange utskrivningsklare pasienter som blir liggende altfor lenge.
Det har vært kjent over lang tid at særlig Harstad kommune sliter med å ta imot sine egne innbyggere som er utskrivningsklare fra UNN Harstad. Det politiske flertallet i Harstad kommune har i tillegg vedtatt flere omfattende kutt i sine helse- og omsorgstjenester på grunn av dårlig kommuneøkonomi, noe som kan forverre kommunens mulighet til å ta imot utskrivningsklare pasienter.

Jan Christian Vestre: Fra regjeringens side er vi svært opptatt av det å beholde kvalifisert personell i vår felles helsetjeneste, og at medarbeidere skal oppleve gode arbeidsvilkår. For å sikre dette både i dag og i årene som kommer, har regjeringen startet arbeidet med en helsepersonellplan som skal strekke seg frem mot 2040. Stortinget er invitert med i arbeidet.
Det er innhentet en orientering fra Helse Nord RHF i anledning spørsmålet, som igjen har mottatt opplysninger fra Universitetssykehuset Nord-Norge HF (UNN) om den aktuelle situasjon ved UNN Harstad.
«Det opplyses at seks sykepleiere av totalt 33 ansatte ved medisinsk sengepost B ved Medisinsk avdeling, UNN Harstad, har sluttet i 2025. Det gjøres imidlertid oppmerksom på at tre av disse har gått til andre seksjoner ved UNN Harstad. Fire av de seks skal ha oppgitt driftsmessige forhold som hovedårsak til sin oppsigelse. Sengepost A og B ved Medisinsk avdeling driftes i perioder sammen for å sikre forsvarlig drift og ferieavvikling, og med kjent personell. I ferieperioden skal sengetallet ha blitt redusert med totalt fire senger, fra 32 til 28. For perioden fra i sommer og fram til november i år, er det planlagt normalt sengetall, men fortsatt med samdrift mellom postene.
Sykehuset opplyser videre at 90 prosent av pasientene som innlegges ved medisinske sengeposter ved UNN Harstad er øyeblikkelig hjelp. Det bekreftes at belastningen på sengepostene påvirkes av et økende og vedvarende høyt antall utskrivningsklare pasienter som skal til Harstad kommune. UNN har i 2025 varslet Statsforvalteren i Troms og Finnmark om utfordringer knyttet til utskrivningsklare pasienter. Andelen utskrivningsklare pasienter ved medisinsk avdeling har i 2025 utgjort mellom 11 og 31 prosent av sengekapasiteten. Antallet utskrivningsklare liggedøgn til Harstad kommune har økt fra 910 i perioden januar-august 2024 til 1525 i samme periode i 2025. Sykehuset oppfatter at denne utviklingen utfordrer sengekapasiteten og driften ved sykehuset, og bekrefter at dette kan bidra til å skape økt arbeidspress og merarbeid for ansatte, og følgelig påvirke arbeidsmiljøet.»
Jeg vil avslutningsvis understreke at jeg legger til grunn at det jobbes lokalt med å bedre denne situasjonen, men samtidig illustrerer denne utfordringen også noe av det jeg har vært opptatt av når jeg har satt i gang arbeidet med en ny helsereform. Videre har jeg gitt Helsedirektoratet i oppdrag å evaluere ordningen med utskrivningsklare pasienter. Departementet har utarbeidet et mandat for evalueringen, som skal gjennomføres av ekstern evaluator og være ferdigstilt ila høsten 2025.