Skriftlig spørsmål fra Jonas Andersen Sayed (KrF) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:225 (2025-2026)
Innlevert: 23.10.2025
Sendt: 24.10.2025
Besvart: 31.10.2025 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Jonas Andersen Sayed (KrF)

Spørsmål

Jonas Andersen Sayed (KrF): Ber om status på prosjektene langs Nasjonal turistveg Jæren mellom Egersund og Flekkefjord.
Når er det planlagt byggestart og ferdigstillelse av rasteplassene på Stapnes og i Jøssingfjord, og hvorfor markedsføres ikke attraksjoner sør for Hå på de offisielle nettsidene til Nasjonale turistveger?

Begrunnelse

I 2021 ble det besluttet å utvide Nasjonal turistveg Jæren fra Ogna til Flekkefjord, gjennom Eigersund og Sokndal kommuner. Det er planlagt å ruste opp eksisterende rasteplasser på Stapnes og i Jøssingfjord, langs fylkesvei 44. Ber om status på disse prosjektene, inkludert planlagt tid for ferdigstillelse.

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: De to turistvegtiltakene Jøssingfjord og Stapnes er prosjekter der målet har vært oppstart av anleggene i 2025, men der byggestart først kan skje i 2026 med fullføring av anleggene i 2027.
For prosjektet Jøssingfjorden har utsettelsen sin forklaring i utfordringer med avklaringer med grunneieren. Målsetningen om oppstart i juni 2025 er blitt utsatt i påvente av svar fra grunneieren. Anlegget har vært ute på konkurranse, og kontrakten med entreprenør kan signeres og arbeidet startes opp så snart nødvendig tillatelse er gitt.
Prosjektet Stapnes er inne i siste fase i prosjekteringen. Anlegget vil bli lyst ut når det foreligger endelig godkjenning av konstruksjonen, noe som forventes å være på plass tidlig i 2026.
Nasjonale turistveger sine nettsider viser at Nasjonal turistveg Jæren går fra Bore i nord til Flekkefjord i sør både på kart og i den generelle teksten for strekningen. Turistvegtiltakene langs alle de atten strekningene vises først når de er gjennomført, noe som betyr at Jøssingfjord og Stapnes først blir profilert på nettsidene når de er fullført og tas i bruk av de besøkende i 2027.
Godkjente avstikkere som til Unstad i Lofoten og Husøya på Senja er omtalt i hovedteksten for strekningene og vist på kartene sammen med selve turistvegen. Dette gjelder også Sogndalstrand langs Nasjonal turistveg Jæren. Statens vegvesen sine nettsider viser fram og dokumenterer attraksjonen Nasjonale turistveger med sitt særpreg for å skape reiselyst og friste trafikantene til å benytte Norge som sitt feriemål. Markedsføringen av områdenes totale tilbud av attraksjoner, aktiviteter og service er reiselivet sitt ansvar, med turistvegsidene som ett av sine virkemiddel.