Skriftlig spørsmål fra Bård Hoksrud (FrP) til forsvarsministeren

Dokument nr. 15:315 (2025-2026)
Innlevert: 30.10.2025
Sendt: 03.11.2025
Til behandling

Bård Hoksrud (FrP)

Spørsmål

Bård Hoksrud (FrP): Regjeringen har satt som mål at alle offentlige anskaffelser skal være utslippsfrie innen 2030. I tråd med dette har Forsvarsbygg begynt å stille krav om bruk av elektriske anleggsmaskiner, flere av disse maskinene produseres i Kina.
Hvordan vurderer Forsvaret risikoen for at elektrisk anleggsutrustning produsert i Kina kan utgjøre en sikkerhetstrussel og hvilke tiltak er iverksatt for å sikre at slike maskiner ikke har innebygde komponenter som kan brukes til overvåkning, datainnsamling eller fjernstyring?

Begrunnelse

Elektriske anleggsmaskiner er av regjeringen definert som et viktig virkemiddel for å nå klimamålene i offentlig sektor, og Forsvarsbygg har som statlig aktør et ansvar for å bidra til dette. Samtidig må sikkerhet og beredskap veie tungt i vurderingene når maskiner og utstyr skal brukes på eller nært forsvarsanlegg. Kinesiskprodusert teknologi har tidligere vært gjenstand for bekymring i flere NATO-land, blant annet knyttet til risiko for spionasje og uautorisert datatilgang. Det er derfor viktig å få klarhet i hvordan Forsvaret vurderer denne risikoen, og hvilke konkrete tiltak som er på plass for å sikre at utslippsfrie løsninger ikke går på bekostning av nasjonal sikkerhet.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig