Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Helge André Njåstad (FrP) til kommunal- og distriktsministeren

Dokument nr. 15:329 (2025-2026)

Innlevert: 02.11.2025
Sendt: 03.11.2025
Rette vedkommende: Kunnskapsministeren
Besvart: 10.11.2025 av kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun

Helge André Njåstad (FrP)

Spørsmål

Helge André Njåstad (FrP): Korleis er kommunene kompensert for reduserte barnehagepriser fra 1. august?

Begrunnelse

I revidert nasjonalbudsjett blei regjeringspartiet og SV / SP enig om å redusere barnehageprisen fra 1. august. Dette skal etter normalt kompensere mindre inntektene til kommunesektoren. Men til tross for dette opplever fleire kommunar når dei no har økonomirapporter at det er eit gap mellom kva kommunen tapar av inntekter og kva som er blitt kompensert. Stord kommune er eit slikt døme der dei opplever ein kostnad på 3 mill og at kompensasjonen ikkje står i stil. Kan statsråden opplyse korleis kommunane er blitt kompensert for inntektsbortfallet.

Kari Nessa Nordtun (A)

Svar

Kari Nessa Nordtun: For regjeringen er det viktig å gi småbarnsforeldre mer å rutte med etter at barnehageregningen er betalt. Aldri før har vi hatt så lav maksimalpris for en barnehageplass som nå. Fra høsten 2024 kuttet vi maksimalprisen til historisk lave 2 000 kroner i måneden. Fra høsten 2025 kuttet vi maksimalprisen ytterligere til 1 200 kroner i måneden, etter budsjettenigheten med SV og Sp. I sentralitetssone 5 og 6 er maksimalprisen 700 kroner per måned. I budsjettforslaget for 2026 videreføres maksimalprisen på samme nivå nominelt. Dette gir en ytterligere innsparing for småbarnsforeldre. I innsatssonen i Nord-Troms og Finnmark er barnehage helt gratis. Regjeringen har også gjort barnehage gratis for tredje barn i familien når barna går i barnehage samtidig.
Kommunene ble kompensert med nærmere 1 mrd. kroner i revidert nasjonalbudsjett 2025 for redusert maksimalpris. I 2026 blir kommunene kompensert for helårseffekten av redusert maksimalpris, inkludert videreføring på nominelt nivå, på til sammen 2,4 mrd. kroner i regjeringens budsjettforslag. Med dette skal kommunene være fullt ut kompensert for reduserte inntekter som følger av redusert maksimalpris.
Midlene er fordelt etter barnehagenøkkelen i inntektssystemet for kommunene. Av dette fikk Stord 3,7 mill. kroner i 2025, og i 2026 er beløpet for Stord nærmere 9 mill. kroner.
Så kan det være at dette ikke nøyaktig samsvarer med de reduserte inntektene hver enkelt kommune har. Fordeling etter inntektssystemets kriterier er ikke en refusjon av de konkrete utgifter som er påløpt, men innebærer en fordeling etter objektive kriterier, og er en del av kommunenes frie inntekter som de selv kan prioritere mellom sine oppgaver.