Skriftlig spørsmål fra Jonas Andersen Sayed (KrF) til utenriksministeren

Dokument nr. 15:575 (2025-2026)
Innlevert: 22.11.2025
Sendt: 24.11.2025
Til behandling

Jonas Andersen Sayed (KrF)

Spørsmål

Jonas Andersen Sayed (KrF): Er utenriksministeren kjent med innholdet i den nye rapporten om palestinske skolebøker, og hva vil han gjøre for å hindre at Norges generelle budsjettstøtte til palestinske selvstyremyndigheter går til en undervisning som fremmer jihad og jødehat?

Begrunnelse

7. mai 2025 vedtok Europaparlamentet krav til PA om å fjerne «alt utdanningsmateriale og innhold som ikke oppfyller UNESCO-standarder innen neste skoleår, særlig de som inneholder antisemittisme som definert av International Holocaust Remembrance Alliance som EU har sluttet seg til, oppvigleri til vold, hateytringer og glorifisering av terror».

19. november 2025 kom IMPACT-se med en ny rapport om palestinsk undervisningsmateriell som brukes i skoleåret 2025-2026 – til sammen 290 skolebøker og 71 lærerveiledninger er gransket.

PA-pensumet fortsetter å glorifisere vold som en religiøs og nasjonal plikt. Voldelig jihad beskrives som «islams høydepunkt» og spesifiseres som «en personlig forpliktelse» for enhver muslim for «frigjøringen av Palestina».

Skolebøker fra alle klassetrinn fremstiller jøder samlet som bedragerske og korrupte. Israelere blir presentert på groteskt dehumaniserende og demoniske måter.
Israel er slettet fra kartet i pensumet, og jødisk historie blir benektet. Fredsinnhold som en gang var inkludert i tidligere utgaver, er fjernet. Kart viser nå «Palestina» fra elven til havet, og utelater Israel fullstendig; byer som Tel Aviv og Haifa forsvinner, erstattet med grenser til det obligatoriske Palestina og terminologi som «den sionistiske enheten». Jødisk historie og arv viskes på samme måte ut: Vestmuren beskrives ikke som jødedommens helligste sted, men som et «islamsk» sted som jøder feilaktig hevder å ha tilknytning til, og jødiske bånd til Jerusalem avfeies som «påskudd brukt av inntrengere».

Antisemittiske motiver forsterker denne fortellingen, inkludert bilder som viser en arm merket med Davidsstjerne som griper kloden og anklager om jødisk eller «sionistisk» kontroll over global finans, media og politikk. Sammen danner disse elementene en læreplan som benekter Israels virkelighet og visker ut jødisk tilstedeværelse fra landet.

En del av dette innholdet har vært tilbakevendende i de palestinske skolebøkene gjennom en årrekke, men det skjer tilsynelatende ikke forbedringer.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig