Skriftlig spørsmål fra Henrik Gottfries Kierulf (H) til næringsministeren

Dokument nr. 15:579 (2025-2026)
Innlevert: 23.11.2025
Sendt: 24.11.2025
Besvart: 01.12.2025 av næringsminister Cecilie Myrseth

Henrik Gottfries Kierulf (H)

Spørsmål

Henrik Gottfries Kierulf (H): Har ministeren etter møtet med ulike aktører i Trøndelag den 17. oktober vurdert kravene som ble fremsatt, og spesielt sett på mulighetene for kompensasjonsordninger for berørte bedrifter etter raset i Levanger?

Begrunnelse

Den 17. oktober besøkte næringsministeren Trøndelag etter invitasjon fra leder av hovedutvalg for næring og industri i Trøndelag fylkeskommune, Ingvill Dalseg. Under besøket var statsråden i Levanger på stedet hvor både E6 og jernbane ble ødelagt som følge av ras. Videre deltok ministeren i møte med Trøndelag fylkeskommune, NHO, Næringsalliansen, ordførere og flere aktører fra næringslivet som er sterkt berørt av raset og de utfordringene det har medført – særlig for transportbransjen.

I møtet ble det fremmet to konkrete krav:

1. Kompensasjonsordninger for berørte bedrifter

Målrettede og raskt tilgjengelige ordninger for bedrifter som rammes direkte eller indirekte. Ordningene må dekke både kortsiktige tap og langsiktige konsekvenser for drift og sysselsetting. Små og mellomstore bedrifter må omfattes.

2. Koordinert innsats fra regional myndighet

Utarbeidelse av en nasjonal modell for mobilisering i dagene og ukene etter en hendelse. Konkretisering i form av:
Øremerkede midler til regional koordinering og næringsberedskap.
Klare fullmakter til å handle raskt i samspill med statlige aktører.
Tilgang til digitale plattformer og informasjonsdeling på tvers av sektorer.

Cecilie Myrseth (A)

Svar

Cecilie Myrseth: I forbindelse med besøket mitt til Levanger 27. oktober fikk jeg se de materielle skadene av skredet med egne øyne. På veien ut til skredstedet kjørte vi på de samme trange omkjøringsvegene som trøndere som bor og jobber i området, og lastebilsjåfører som transporterer varer som skulle forbi skredstedet, har kjørt på hver eneste dag siden skredet. Senere på dagen fikk jeg høre ulike erfaringer fra lokale myndigheter og næringslivsaktører om hvordan skredet har hatt konsekvenser for deres hverdag.
For næringslivet er infrastruktur som veinettet og jernbanen viktig for tilgang til innsatsfaktorer i produksjonen og for å kunne selge ferdige produkter ut i markedet. For privatpersoner er det sentralt at mat og andre varer kommer frem der folk bor. Jeg har stor forståelse for at det har vært utfordrende for næringslivet i Trøndelag at både jernbanen og E6 har vært rammet.
Norge er et langstrakt land. Det blir ekstra tydelig ved slike uforutsette hendelser som skader sentral infrastruktur. Derfor har staten tatt et stort ansvar for den nasjonale transportinfrastrukturen.
Det er samferdselsministeren som har det overordnede ansvaret for vei- og jernbanesektoren, og det skal det fortsatt være. Derfor har jeg hentet inn følgende informasjon fra samferdselsministeren når det gjelder kompensasjon etter bruddet på jernbanen:

«Regjeringen har opprettet kompensasjonsordninger ved tidligere langvarige brudd, grunnet kollapsen av Randklev bru og stengningen av Otta bru på Dovrebanen. Samferdselsdepartementet vil opprette en liknende kompensasjonsordning for godstogoperatører grunnet skredet i Levanger, og vil komme tilbake med nærmere budsjettbehov i forbindelse med RNB 2026. På grunn av statsstøtteregelverk, må ordningen godkjennes av ESA før støtten kan utbetales.»

Om bruddet på E6 svarer samferdselsministeren:

«Det gis ikke kompensasjon for veitransport. Statens vegvesen og Trøndelag fylkeskommune har jobbet godt med omkjøringsveier og bygget en midlertidig E6 forbi rasstedet. Den midlertidige veien åpnet lørdag 8. november. Veien gir større forutsigbarhet, trygghet og bedre fremkommelighet for både lokalbefolkningen og næringslivet.»