Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:625 (2025-2026) Innlevert: 26.11.2025 Sendt: 27.11.2025 Besvart: 03.12.2025 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre
Margret Hagerup (H): Hva er bakgrunnen for at DMPs vurdering av behandling ved overgangsplager kun omfatter hormonelle alternativer?
Jan Christian Vestre: Direktoratet for medisinske produkter leverte 31. oktober i år svar på oppdrag knyttet til hormonbehandling i overgangsalderen. Bakgrunnen for at oppdraget var avgrenset til hormonell behandling, er at dette er en legemiddelgruppe som har vært lenge på markedet, men aldri har vært vurdert for forhåndsgodkjent refusjon. For nye legemidler som kommer på markedet etter 2018, stilles det imidlertid krav om en metodevurdering, der prioriteringskriteriene nytte, ressursbruk og alvorlighet skal vurderes før det ev. kan innvilges refusjon. Nyere ikke-hormonell behandling som har kommet på markedet etter 2018 vurderes etter det ordinære regelverket for blåreseptfinansiering. DMP har blant annet vurdert legemiddelet Veoza (fezolinetant) til bruk hos kvinner som ikke kan bruke hormonbehandling, og fattet 7. april 2025 vedtak om at det ikke innvilges forhåndsgodkjent refusjon med begrunnelsen at ressursbruken ikke står i et rimelig forhold til nytten av legemiddelet hensyntatt tilstandens alvorlighet.