Skriftlig spørsmål fra Anette Carnarius Elseth (FrP) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:794 (2025-2026)
Innlevert: 14.12.2025
Sendt: 15.12.2025
Besvart: 22.12.2025 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

Anette Carnarius Elseth (FrP)

Spørsmål

Anette Carnarius Elseth (FrP): Hva er status på de 21 forslagene fra Rambøll sin rapport fra september 2023 på oppdrag fra Kriminalomsorgsdirektoratet (KDI) på tiltak som kan bidra til å redusere forekomsten av uønskede hendelser og belastningsreaksjoner blant ansatte i kriminalomsorgen?

Begrunnelse

På oppdrag fra Kriminalomsorgsdirektoratet gjennomførte Rambøll Management Consulting i halvannet år en bred kartlegging av psykiske belastningsreaksjoner blant ansatte innen kriminalomsorgen. Rapporten ble lagt frem september 2023.
Undersøkelsen beskriver hvordan psykiske belastningsreaksjoner er en utfordring for den norske kriminalomsorgen. Rapporten viste at en høy andel av ansatte i kriminalomsorgen utsettes for trusler, hets og vold.
På bakgrunn av innsamlede data og intervjuer ble det utarbeidet 21 forslag til tiltak om forebygging og håndtering som kan bidra til å redusere forekomsten av uønskede hendelser og belastningsreaksjoner i etterkant av hendelser.
Det er ønskelig å bli oppdatert på en kort status på de ulike tiltakene, og gjerne om man har erfaringer med arbeidet og resultat med de ulike tiltakene.

Astri Aas-Hansen (A)

Svar

Astri Aas-Hansen: Jeg har innhentet en vurdering av status fra Kriminalomsorgsdirektoratet. De vurderer oppfølgingen av Rambøll-rapporten som god, og kan vise til at tiltak er iverksatt og gir god samlet virkning. Kriminalomsorgen har fulgt opp anbefalingene i Rambøll-rapporten gjennom et systematisk og partssammensatt arbeid, både sentralt og regionalt, med mål om å forebygge psykiske belastningsreaksjoner hos ansatte, sikre god håndtering etter alvorlige hendelser og legge til rette for langsiktig oppfølging etter slike hendelser.
Av de mange tiltakene som er iverksatt, vil jeg trekke frem at det i statsbudsjettet for 2024 ble avsatt midler til økt lønn og bemanning, tilsvarende 49 årsverk. I budsjettet for 2025 styrkes innsatsen med nye 60 mill. kroner til lønnsmessige tiltak for å rekruttere og beholde fengselsbetjenter pluss 10 mill. kroner øremerket seks nye årsverk som psykologspesialister.
På sikt styrkes bemanningen i kriminalomsorgen i kraft av desentralisert utdanning med 50 studieplasser fordelt på ni fengsel. Dette er et supplement til utdanningen i Lillestrøm, og skal sikre flere faglærte i distriktene. Studietilbudet har oppstart i januar 2026.
Økt bemanning kombinert med systematisk arbeid knyttet til HMS i alle deler av kriminalomsorgen skal gi bedre arbeidsforhold for de ansatte. Samtidig bidrar tiltakene til et forsvarlig og meningsfullt innhold i straffegjennomføringen, noe som både forebygger og gir godt samfunnsvern mot ny kriminalitet.