Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:905 (2025-2026)
Innlevert: 19.12.2025
Sendt: 19.12.2025
Besvart: 08.01.2026 av næringsminister Cecilie Myrseth

Marit Vea (V): Hvilke tiltak vil regjeringen prioritere for å styrke Norges innovasjonsevne?
I regjeringens plan for Norge er innovasjon og innovasjonsevne knapt nok nevnt. Samtidig skal regjeringen sette ned en omstillingskommisjon og behovet for entreprenørskap og innovasjon øker i takt med omstillingspresset i norsk økonomi. Samtidig ser vi en utvikling som samlet sett svekker Norges evne til å omsette idéer til verdiskaping: Tilgangen til privat risikokapital går stadig ned, samtidig som rammene til Innovasjon Norge kuttes betydelig. Når privat kapitaltilgang og offentlig risikoavlastning svekkes parallelt, gir det umiddelbare og konkrete utslag i økosystemet: færre oppstartsbedrifter, mindre kommersialisering og skalering av forskning og ideer, og dermed en tregere, dyrere og mer risikofylt omstilling av norsk næringsliv.
Innovasjon Norges finansiering og virkemidler har dokumentert effekt. De bidrar til å utløse private investeringer i norske oppstarts- og vekstbedrifter. I tillegg spiller Innovasjon Norge en sentral rolle i å åpne internasjonale markeder, bidra til at norske bedrifter vinner eksportkontrakter, og samtidig styrke Norge som en attraktiv destinasjon for utenlandske direkteinvesteringer og turisme.
Det er positivt at regjeringen har besluttet å etablere en omstillingskommisjon. Kommisjonens arbeid bør ha et tydelig og operativt fokus på hvordan Norges innovasjonsevne kan styrkes gjennom rammevilkår som faktisk stimulerer investeringer i oppstarts- og vekstbedrifter. Det blir da avgjørende å innrette de næringsrettede virkemidlene slik at de fortsatt kan fremme nyskaping, redusere risiko i tidligfase og bidra til skalering og internasjonalisering.

Cecilie Myrseth: Jeg deler representantens syn på viktigheten av forskning og innovasjon for verdiskaping, omstilling og langsiktig konkurransekraft. Norge har sterke forskningsmiljøer og et næringsliv med høy kompetanse, men vi må hele tiden sikre at gode ideer omsettes til nye produkter, tjenester og arbeidsplasser. For å lykkes med dette er det viktig at virkemidlene vi har gir mest mulig effekt.
I regjeringens plan for Norge er styrking av konkurransekraften helt sentralt. Innovasjon er viktig for å nå nettopp dette. Innovasjon skjer i bedriftene, men for regjeringen er det viktig at staten stiller opp for å utløse kapital til lønnsomme prosjekter. Derfor prioriteres det fortsatt store bevilgninger til det næringsrettede virkemiddelapparatet i 2026. På NFDs budsjett alene er det satt av over 5,4 mrd. kroner til Forskningsrådet, Innovasjon Norge og Siva i 2026. I tillegg kommer ulike næringsrettede EU-programmer, flere låne- og garantiordninger, skattefradragsordninger og andre mindre støtteordninger på NFDs budsjett. Utover dette kommer næringsrettede bevilgninger over andre departementers budsjetter.
Regjeringen arbeider med å videreutvikle rammevilkårene for innovasjon og entreprenørskap, og vi vurderer fortløpende hvordan offentlige ordninger kan bidra til økt samarbeid mellom forskningsmiljøer og næringsliv, bedre tilgang til kompetanse og kapital, og styrket internasjonalisering. Dette vil gjøres i tett samarbeid med næringslivet. Målet er at offentlige midler skal utløse størst mulig verdiskaping og bidra til et innovativt og konkurransedyktig næringsliv i hele landet.