Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Margret Hagerup (H) til kunnskapsministeren

Dokument nr. 15:909 (2025-2026)

Innlevert: 20.12.2025
Sendt: 22.12.2025
Besvart: 07.01.2026 av kunnskapsminister Kari Nessa Nordtun

Margret Hagerup (H)

Spørsmål

Margret Hagerup (H): Mener statsråden at dagens ordning for særtilskudd gir et tilstrekkelig og rettferdig grunnlag for Stiftelsen Maritim videregående skole Sørlandet (MS Lofoten), eller er det grunnlag for å se nærmere på tilpasninger i lys av økt elevtall og endrede driftsforutsetninger?

Begrunnelse

Stiftelsen Maritim videregående skole Sørlandet mottar særtilskudd til maritim drift over kapittel 228 post 76 i statsbudsjettet, på linje med Skoleskipet Gann. Skolen har fra høsten 2025 økt elevtallet fra 60 til 90 elever, noe som medfører økte kostnader til drift, vedlikehold og sikker gjennomføring av opplæringen.
Slik særtilskuddet er innrettet i dag, kan det synes som om tilskuddet fortsatt i hovedsak er basert på tidligere elevtall, og dermed ikke fullt ut reflekterer dagens situasjon.
Skolen har over tid tatt opp behovet for å få særtilskuddet vurdert i lys av utviklingen i elevtall og kostnader, og ønsker å sikre stabile og trygge rammer for en utdanning som det vil være et betydelig behov for i årene som kommer.

Kari Nessa Nordtun (A)

Svar

Kari Nessa Nordtun: Maritim videregående skole Sørlandet (MS Lofoten) er godkjent etter privatskoleloven, og mottar ordinært tilskudd per elev over kap. 228, post 76 på Kunnskapsdepartementets budsjett. Det ordinære tilskuddet gis etter samme sats som for utdanningsprogrammet teknologi- og industrifag, og utbetales med 85 pst. av gjeldende sats. Satsen for 2026 er 209 700 kroner per elev.
Over posten får skolen også et særtilskudd som skal kompensere for faste kostnader knyttet til å drive undervisning på skip. Særtilskuddet i inneværende års budsjett ble prisjustert med prisomregningsfaktoren for 2026 (3,6 pst.) og utgjør 12,7 mill. kroner i 2026-budsjettet.
Særtilskuddet er budsjettstyrt, og nivået på bevilgningen bestemmes for det enkelte år i arbeidet med de årlige statsbudsjettene. Det er altså ingen automatikk i at særtilskudd til private skoler skal øke i takt med elevtallet, og det er forventet at skolene tilpasser aktiviteten etter tilskuddet og skolepengene.