Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Frank Edvard Sve (FrP) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:1138 (2025-2026)

Innlevert: 13.01.2026
Sendt: 13.01.2026
Besvart: 21.01.2026 av helse- og omsorgsminister Jan Christian Vestre

Frank Edvard Sve (FrP)

Spørsmål

Frank Edvard Sve (FrP): Kan helseministrene forklare korleis det er mulig at konsernsjefen i eit av landets største mediehus, Polaris media blir sett inn som ny styreformann i Helse Midt-Norge, og er dette å ansjå som "statsstyrt habilitet"?

Begrunnelse

Ser at konsernsjefen i Polaris media er oppnevnt som ny styreformann for Helse Midt Norge for perioden 2026-2028.
I nedslagsfeltet til Helse Midt-Norge eig Polaris media desse avisene:
Adresseavisa, Sunnmørsposten, Romsdals budstikke, Møre Nytt, Vikebladet Vestposten, Vestlandsnytt, Nyss, Driva, Nytt i Uka, Åndalsnes avis, Bladet, Fosna-Folket, Frøya, Gauldalsposten, Hitra-Frøya, Innherred, Klæbuposten, Opp, Steinkjer24, Stjørdals-Nytt, avisa Sør-Trøndelag og Trønderbladet.
Polaris media kontrollerer dermed mediehusa som skal formidle sanninga om helsetilboda i regionen til innbyggarane i Møre og Romsdal og Trøndelag. Artikler publisert i ei av avisene blir gjerne formidla i ei eller fleire av dei andre avisene, alt etter aktualitet.
Sjukehustilbodet i Møre og Romsdal er under sterkt press, og mange fryktar at dei store kutta som no vert gjennomført vil medføre at innbyggjarane her får eit betydeleg dårligare helse og sjukehustilbod enn i resten av landet.
Blir det no færre kritiske artiklar om sjukehusa og helseplattformen og anna kritikk vi diverre har blitt vande med, og vil dette no bli dette styrt av regjeringa og helseministeren som sjefen til denne nye styreformannen kan ein undrast over.
Får vi artiklar om at alt går så mykje betre no for sjukehusa og helsetilboda i regionen, styrt av eigaren av Helse Midt og vert det det vanskelegare å få fram sanninga om sjukehusa og spesialisthelsetenesta vil også være eit relevant tema.
Kan vi ha tillit til at media formidlar det korrekte biletet av sjukehusa i Møre og Romsdal og Trøndelag når konsernsjefen i Polari Media vert leiande styreformann i det øverste helseforetaket i regionen, dette er åpenbart kortslutning med tanke på dømekraft og vurdering av habilitet.
Staten som eig sjukehusa er også inne på eigarsida i Polaris media (indirekte eigarskap ved Folketrygdfondet).
Styreformannen i Helse Midt-Norge er også sjef for redaktørane og dermed alle journalistane som er tilsett i Polaris media.

Jan Christian Vestre (A)

Svar

Jan Christian Vestre: De eiervalgte medlemmene i styrene i de regionale helseforetakene ble oppnevnt i januar 2026, og har en normal valgperiode på to år. Valg av styremedlemmer følger regjeringens retningslinjer for styrevalg i selskaper med statlig eierandel, fastsatt av Nærings- og fiskeridepartementet.
I Eierskapsmeldingen - Meld. St. 6 (2022–2023) Et grønnere og mer aktivt statlig eierskap, beskrives Statens ti prinsipper for god eierskapsutøvelse. Et av disse prinsippene er at relevant kompetanse skal være hovedhensynet i statens arbeid med styresammensetning. Styrene skal generelt være sikret en kompetanse, kapasitet og mangfold som samlet sett står i forhold til de oppgaver og ansvar styret har, og de utfordringer det står overfor.
For styrene i de regionale helseforetakene er det lagt vekk på at de skal ha medlemmer som innehar bred politisk og samfunnsmessig forståelse. Det er viktig å ha generell innsikt i styrearbeid, omstillingsprosesser og økonomistyring. Styret bør videre ha medlemmer med kjennskap til primærhelsetjenesten, forskning og utdanning og helsefaglig kompetanse.
Et sentralt prinsipp er at medlemmene i styret ikke representerer politiske organisasjoner, geografiske områder eller andre interessegrupper. De må ha et nødvendig helhetsperspektiv i sin oppgaveløsning. Styrets medlemmer velges som privatpersoner og skal ivareta eiers interesser. Dette gjelder for så vidt både eiervalgte styremedlemmer og styremedlemmer valgt av og blant ansatte.
De fleste styremedlemmene har andre arbeidsforhold eller roller ved siden av styrevervet i det regionale helseforetaket. Det enkelte styremedlem har til enhver tid ansvar for å vurdere sin egen habilitet før behandling av konkrete saker, og eventuelt stå over saker der de kan være inhabile.
Når det gjelder det konkrete valget av styreleder i Helse Midt-Norge RHF, så har det i tråd med de nevnte retningslinjene vært lagt vekt på relevant kompetanse. Per Axel Koch har bakgrunn som siviløkonom, en lang erfaring som toppleder og styreleder, og har generelt en god kjennskap til regionen. Dette er gode forutsetninger for å kunne ivareta rollen som styreleder. Samlet sett har også styret i Helse Midt-Norge RHF en god og relevant kompetanse til å kunne ivareta sitt viktige ansvar som foretakets øverste organ.
Når det gjelder medienes omtale av helsetjenestene i regionen, så legger jeg til grunn at norske redaktørstyrte medier har redaksjonell frihet i tråd med Redaktørplakaten og medienes egne presseetiske regelverk. Spørsmål om hvordan den redaksjonelle uavhengigheten konkret sikres i mediehus tilknyttet Polaris Media, må rettes til Polaris Media.
Min vurdering er at utnevnelsen av styreleder i Helse Midt-Norge RHF er gjort i tråd med retningslinjene for statlig eierskap, med vekt på relevant kompetanse, og innenfor rammene av gjeldende habilitetsregler.