Mari Holm Lønseth (H): Vil justisministeren sette i verk tiltak for å sikre at Trøndelag Politidistrikt har tilstrekkelig etterforskningskapasitet?
Begrunnelse
Den såkalte Frosta-saken er for tiden under etterforskning i Trøndelag politidistrikt. Saken er svært omfattende med mange fornærmede og et svært stort bevismateriale. Det er en krevende og ressurskrevende etterforskning. Saken er en av tidenes største overgrepssaker.
De siste årene har Trøndelag politidistrikt mistet flere politifolk, samtidig som kriminaliteten har blitt mer alvorlig. Det er behov for flere politifolk, flere etterforskere og flere påtalejurister. Høyre har gjentatte ganger foreslått økte bevilgninger til politiet og til styrket påtale. Det er regjeringens ansvar å sørge for at politiet har ressursene som trengs for å håndtere kriminaliteten og holde oss trygge.
En så omfattende etterforskning krever mye ressurser. Dersom politiet ikke får større kapasitet, risikerer de å måtte nedprioritere etterforskning av andre prioriterte saker.