Skriftlig spørsmål fra Julie E. Stuestøl (MDG) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:1270 (2025-2026)
Innlevert: 22.01.2026
Sendt: 23.01.2026
Til behandling

Julie E. Stuestøl (MDG)

Spørsmål

Julie E. Stuestøl (MDG): Når vil regjeringen følge opp stortingsflertallets ønske om at kommunene skal få utvidet hjemmel til å forby privat bruk av fyrverkeri?

Begrunnelse

Hvert eneste år fører fyrverkeri til at dyr i hele landet skremmes, forsvinner og mister livet, til at flere mennesker får permanente øyeskader, og til brannskader til en kostnad på mange millioner kroner. En stor majoritet av den norske befolkningen er derfor for et forbud mot privat fyrverkeri. I tillegg til dette har 47 kommuner uttalt til NOAH at de ønsker større mulighet til å regulere fyrverkeri, eller et nasjonalt forbud mot privat oppskyting.

Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap anbefalte Justis- og beredskapsdepartementet allerede i 2021 å utrede et forbud mot privat fyrverkeri, og har selv utarbeidet et forslag til ny forskrift om pyrotekniske artikler. Dette er nå fem år siden, uten at ytterligere forslag har kommet fra regjeringen eller departementet.

Når et forbud mot privat bruk av fyrverkeri ble foreslått på Stortinget i 2024 (Dokument 8:107 S (2023–2024)), uttalte et flertall av partiene i Justiskomiteen at de ønsket kommunal selvråderett i spørsmål om privat fyrverkeri skal kunne begrenses i hele eller deler av kommunen: “Flertallet mener at kommunene derfor skal få lov til å avgjøre hvorvidt det skal være lov med privat fyrverkeri.” Per i dag finnes kun mulighet for å forby oppskyting i deler av kommunen med hjemmel i brann- og eksplosjonsvernloven, men miljø og dyrevern regnes ikke som gyldige grunner til å begrense bruken, og hjemmelen gir ikke anledning til å innføre forbud i hele kommunen. Dermed har flere kommuner blitt hindret i å innføre forbud mot privat oppskytning av fyrverkeri i sin kommune på tross av at et flertall har ønsket det. Dette gjelder blant annet Skien og Fredrikstad kommune, og både Oslo og Færder har bedt regjeringen formelt om større frihet til å avgjøre dette spørsmålet selv.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig