Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1273 (2025-2026)
Innlevert: 23.01.2026
Sendt: 23.01.2026
Besvart: 30.01.2026 av næringsminister Cecilie Myrseth

Hans Andreas Limi (FrP): Hva vil statsråden gjøre for å bidra til å redusere gjennomsnittlig saksbehandlingstid ned mot 4-5 dager på de fleste registrene i Brønnøysundregistrene?
Det vises til regjeringens plan for Norge der en ambisjon er å «styrke konkurransekraften» blant annet gjennom «å legge til rette for at næringslivet har stabile og forutsigbare rammevilkår». Et av målene i samfunnsoppdraget til Brønnøysundregistrene er:
«Brønnøysundregistrenes registerløsninger skal føre til en effektiv digital samhandling med næringslivet, frivillig sektor, offentlig sektor og privatpersoner».
Vi registrerer nå stor frustrasjon i næringslivet som følge av at saksbehandlingstiden for en rekke registrene har økt og nå er om lag en måned. Dette er ineffektivt og skaper utfordringer for næringslivet.

Cecilie Myrseth: Brønnøysundregistrene forvalter en rekke registre som er av stor betydning for næringslivet, både juridisk og økonomisk. Etaten har i perioder hatt lang saksbehandlingstid for enkelte sakstyper. Samtidig har nye løsninger gitt vesentlig kortere saksbehandlingstid innenfor andre sakstyper. For eksempel har nye saksbehandlingsløsninger og innføringen av klokkeslettsprioritet for Løsøreregisteret i 2024, som gir rettsvern og prioritet etter tidspunkt for innsending, redusert saksbehandlingen fra fire dager og ned mot sekunder, avhengig av hvordan sakene er sendt inn.
Jeg har forståelse for at lang saksbehandlingstid skaper utfordringer for næringslivet.
Derfor har jeg bedt Brønnøysundregistrene om å ha reduksjon av saksbehandlingstiden som en av deres viktigste prioriteringer i 2026.
Saksbehandlingstiden påvirkes av flere forhold, blant annet saksmengde, automatiseringsgrad og tilgjengelig saksbehandlerkapasitet. Brønnøysundregistrene er inne i et omfattende moderniseringsarbeid for å utvikle mer robuste og fremtidsrettede saksbehandlingsløsninger. På sikt vil dette øke andelen saker som behandles automatisk og digitalt, og saksbehandlingstiden vil reduseres. Forsinkelser i moderniseringsarbeidet, kombinert med økt saksmengde, har bidratt til lengre saksbehandlingstid enn ønskelig.
Brønnøysundregistrene har satt inn flere tiltak for å redusere saksbehandlingstiden. Blant annet har de økt bemanningen gjennom å ansette flere midlertidige saksbehandlere i perioder med høyt volum. De har også styrket kompetansedelingen slik at flere kan saksbehandle ulike typer saker. I perioder der etaten har særlig lang saksbehandlingstid, har de prioritert de sakene der konsekvensene for næringslivet er størst.
Som det fremgår er arbeidet med å redusere saksbehandlingstiden høyt prioritert. I tildelingsbrevet til etaten for 2026 har departementet presisert at Brønnøysundregistrene skal sikre tilstrekkelig kapasitet og kompetanse til å ha en effektiv drift i dagens løsninger, samtidig som etaten utvikler og vedlikeholder nye automatiserte løsninger. Dette er viktig for både å sikre gode løsninger for næringslivet i dag og å møte krav og behov i fremtiden.