Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Kjersti Toppe (Sp) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:1734 (2025-2026)

Innlevert: 25.02.2026
Sendt: 25.02.2026
Til behandling

Kjersti Toppe (Sp)

Spørsmål

Kjersti Toppe (Sp): Hvilke strakstiltak vil statsråden iverksette for å få ned tiden det tar for å få autorisasjon for bioingeniører utdannet i utlandet, ut over å vise til helsepersonellplan 2040?

Begrunnelse

Flere saker i Dagens Medisin har pekt på mangelen på bioingeniører, og Statistisk sentralbyrå beregner at Norge vil mangle 2400 bioingeniører i 2035. Bioingeniører utdannet i utlandet må ofte gjennom en eller flere praksisperioder for å gå autorisasjon for å jobbe i Norge, en prosess som kan være svært tidkrevende, og fører til at sårt tiltrengt kompetanse står ubrukt. Også Helsedirektoratet selv vil ha ned saksbehandlingstiden.

Ifølge Dagens Medisin var det i 2025 og 2024 127 søknader om autorisasjon for bioingeniører utdannet i utlandet, mens i 2023 var antallet 108. Fagforeningen NITO Bioingeniørfaglig institutt (BFI) frykter for pasientsikkerheten ved flere sykehus landet over. Bakgrunnen er at flere tillitsvalgte har gitt tilbakemelding om mangel på autorisert helsepersonell, og at det ansettes personell med andre utdanninger i bioingeniørstillinger. Flere av helseforetakene melder om at de har problemer med å rekruttere og beholde bioingeniører, blant andre klinikksjef ved Diagnostisk klinikk ved Nordlandssykehuset. Det bekreftes også av Helgelandssykehuset, Universitetssykehuset Nord-Norge og Finnmarkssykehuset.

OsloMet hadde inntil nylig en komplementerende utdanning med 90 plasser, som blant annet var ment for bioingeniører.

Fra sykehus, fagforeninger og utdanningsinstitusjoner har det blitt pekt på at det er behov for å få tilbake en komplementerende utdanning, få ned behandlingstiden i Helsedirektoratet og å vurdere nye måter å få bioingeniører med utdanning fra utlandet inn i norsk helsevesen på enn slik det er organisert i dag.

Statssekretær Karl Kristian Bekeng uttaler til Dagens Medisin 24. februar at praksisplass ikke er en rettighet for utenlandsutdannede. Men det er et stort behov for bioingeniører i Norge, så selv om det ikke er en rettighet å få praksisplass, vil det være av stor nytte for helsevesenet både i kommuner og spesialisthelsetjenesten at vi har flere autoriserte bioingeniører i jobb i Norge.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig