Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Hans Andreas Limi (FrP) til finansministeren

Dokument nr. 15:2019 (2025-2026)

Innlevert: 16.03.2026
Sendt: 16.03.2026
Til behandling

Hans Andreas Limi (FrP)

Spørsmål

Hans Andreas Limi (FrP): Mener finansministeren at økningene i formuesskatten under Støre-regjeringen – både når det gjelder verdsettelse og samlet skattetrykk – siden regjeringen tiltrådte i 2021 har bidratt til utflytting av norske eiere, eller avviser finansministeren at det er en slik sammenheng, og hvilken rolle mener finansministeren at økt utbytteskatt og større uforutsigbarhet i skattepolitikken kan ha spilt i denne utviklingen?

Begrunnelse

I et intervju i det danske nyhetsmediet Politiken 12. mars uttaler finansministeren at det er en «myte» at noen av de aller mest formuende flyttet ut av landet som følge av skjerpelsene i formuesskatten under Støre-regjeringen. Finansministeren erkjenner at det har vært utflytting, men mener dette skyldes «flere forskjellige forhold».
Finansministeren peker blant annet på reglene rundt utflytting, som senere ble strammet inn av regjeringen. Samtidig skjedde utflyttingen i betydelig grad i perioden fra regjeringens tiltredelse i 2021 og frem til innstrammingene i utflyttingsreglene ble vedtatt – regler som på det tidspunktet ikke var kjent eller varslet.
I samme periode har regjeringen også økt utbytteskatten og gjennomført flere endringer i kapitalbeskatningen. Sammen med hyppige endringer i skattereglene kan dette ha bidratt til en opplevelse av økt uforutsigbarhet i skattepolitikken for norske eiere.
Det bes derfor redegjort for om finansministeren ikke ser noen sammenheng mellom utflyttingen i denne perioden og skjerpelsene i formues- og kapitalbeskatningen. Dersom finansministeren mener utflyttingen skyldes andre forhold, bes det om en nærmere redegjørelse for hvilke forhold dette er, samt hvilken dokumentasjon finansministeren bygger denne vurderingen på.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig