Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Grunde Almeland (V) til utenriksministeren

Dokument nr. 15:2078 (2025-2026)

Innlevert: 20.03.2026
Sendt: 23.03.2026
Til behandling

Grunde Almeland (V)

Spørsmål

Grunde Almeland (V): Denne helga vant Affeksjonsverdi Oscar - et resultat av langsiktig arbeid med fremme av norsk film i utlandet. Mange kunstfelt opplever like stor anerkjennelse som Affeksjonsverdi, men likevel fikk organisasjonene i Norwegian Arts Abroad over statsbudsjettet i 2026 kutt i prosjektmidler for å utføre arbeidet.
Hva er begrunnelsen for kuttet i støtten via UD, og hva vil statsråden gjøre for å rette det opp?

Begrunnelse

Affeksjonsverdis Oscar-seier viser hvor langt norsk film og kunst kan nå når det gjøres langsiktig arbeid for å bygge internasjonal synlighet. Filmen står ikke alene. Norske kunstnere på flere felt oppnår jevnlig tilsvarende gjennomslag ute i verden. Denne typen internasjonal suksess skjer ikke av seg selv. Den er resultat av strategisk innsats fra organisasjonene i Norwegian Arts Abroad (NAA), som arbeider målrettet med kompetansebygging, internasjonale nettverk, tilrettelegging for eksport av kunst og kultur, og muligheter for norske kunstnere til å delta på sentrale arenaer.
Likevel ble NAA-organisasjonenes prosjektmidler foreslått kuttet med 6,3 millioner kroner på UD kap. 115 post 70 i forslaget til statsbudsjett for 2026 – et kutt på rundt 25 prosent sammenlignet med nivået i 2024. Selv om budsjettforliket tilsynelatende reverserte kuttet, ble midlene i realiteten øremerket kunst og kultur i Nordområdene, slik at reduksjonen i støtte til NAA ble stående. Dermed blir kuttet opprettholdt på tross av en samlet kunstsektor som fremhever hvor sentral NAA-modellen er for både kunstnerøkonomi og norsk kulturs internasjonale posisjon.
Konsekvensene av kuttet er betydelige: færre kunstnere kan delta på internasjonale fagarenaer, mulighetene for nye salgs- og samarbeidsflater svekkes, og residency- og kompetanseprogrammer blir nedskalert. Det innebærer en svekkelse av Norges kulturelle tilstedeværelse internasjonalt og av utviklingen i etterspørselen etter norsk kunst, film og kultur. Når virkemiddelapparatet reduseres, mister Norge en av sine viktigste plattformer for å skape nettopp den typen internasjonal anerkjennelse som Oscar-seieren illustrerer.
På denne bakgrunn er det nødvendig å få klarhet i hva som er begrunnelsen for å kutte støtten til dette internasjonale arbeidet, og hvordan statsråden vil rette opp konsekvensene som nå rammer norske kunstnere og kulturaktører.

Svar

Svaret er ennå ikke tilgjengelig