Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:2151 (2025-2026)
Innlevert: 25.03.2026
Sendt: 25.03.2026
Til behandling

Bjørnar Moxnes (R): Kommer regjeringen til å ta oppfordringen fra FNs menneskerettighetsråds arbeidsgruppe angående Oljefondet til følge, ved å innføre en mekanisme for uttrekk av selskaper knyttet til grove brudd på folkeretten og menneskerettighetene i tråd med FNs retningslinjer?
I mandat for forvaltningen av Statens pensjonsfond utland (Oljefondet), fastsatt av Finansdepartementet 7. november 2025, er det bestemt at prinsippene for ansvarlig forvaltningsvirksomhet som Norges Bank fastsetter for fondet skal være i tråd med FNs veiledende prinsipper for næringsliv og menneskerettigheter (UNGP).
Som omtalt av Aftenposten sendte FNs menneskerettsråd sin arbeidsgruppe for transnasjonale selskaper en bekymringsmelding om Oljefondet til Finansdepartementet den 18. mars i år. I brevet uttrykker arbeidsgruppen bekymring for regjeringens beslutning, som stortingsflertallet mot bla. Rødts stemmer sluttet seg til, om å sette mekanismen for observasjon og utelukkelse av selskaper fra fondet på pause.
Arbeidsgruppen påpeker at UNGP eksplisitt sier at selskaper må ha mulighet til å deinvestere seg fra virksomhet som bryter menneskerettighetene, dersom andre virkemidler ikke fører fram. Gruppen skriver videre at retningslinjene ikke åpner for å bruke selskapsdialog som en erstatning for uttrekk når alvorlige menneskerettsbrudd vedvarer og avbøtende tiltak ikke fører fram.
Nå som Etikkrådet ikke kan gi tilrådinger om uttrekk og Norges Bank ikke kan vedta dem, er mulighetene for deinvestering sterkt begrensede. Norges Bank har etter mandatet ikke lov til å avvike vesentlig fra referanseindeksen. Det betyr i praksis at banken kan kvitte seg med små investeringer i små selskaper, mens store investeringer i store selskaper må beholdes samme hvor alvorlige rettighetsbrudd selskapet medvirker til – fordi et uttrekk ville skapt større avvik fra referanseindeksen enn det Finansdepartementet tillater. Tidligere ble etisk utelukkede selskaper også fjernet fra referanseindeksen, men denne mekanismen eksisterer ikke lenger.
FNs arbeidsgruppe ber regjeringen, både i framtidige retningslinjer og før disse er på plass, «sikre at Oljefondet beholder hele rekkevidden av tiltak som UNGP forespeiler, inkludert uttrekk som en siste utvei der risiko for menneskerettsbrudd ikke kan bli redusert på en tilstrekkelig måte». Det regjeringsnedsatte Gjedremutvalget skal levere forslag til nye retningslinjer for Oljefondet innen 15. oktober 2026. Finansministeren har tidligere ikke utelukket å gjøre nødvendige endringer før utvalgets arbeid er ferdig.
Svaret er ennå ikke tilgjengelig