Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:2872 (2025-2026)
Innlevert: 27.05.2026
Sendt: 28.05.2026
Besvart: 02.06.2026 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Erlend Larsen (H): Hvilke tiltak vil statsråden iverksette for å unngå at folk besvimer på toget, og at de snarlig får et verdig togtilbud igjen?
Den 27. mai kan Tønsbergs Blad fortelle om passasjerer som besvimer på overfylte tog. En pendler beskriver reisen som et mareritt. «Når tre-fire personer besvimer når de er på vei til jobben, da går det for langt,» mener pendleren. Dette er en beskrivelse alle burde være enige om. Det bør være en situasjon som alle med ansvar for jernbanedriften bør gjøre hva de kan for å unngå, for dette er ikke en verdig arbeidsdag.
Situasjonen kunne blitt verre dersom det var en varm sommerdag, og ikke en tidlig morgenavgang denne dagen.
Pressekontakten til Vy sier til avisen at togene er konstruert for å tåle seks personer pr kvadratmeter. Det er veldig tett å stå i en time eller mer på en varm sommerdag. En skulle tro det er sikkerhetsmessig uforsvarlig å frakte folk så tett. Besvimelsene viser at det ikke er forsvarlig.
Jeg antar at manglende vedlikeholdskapasitet er en av årsakene til det dårlige togtilbudet. Det er grunn til å spørre om vedlikeholdsrutinene hos togselskapene er tilfredsstillende. Følger Norske tog opp vedlikeholdsrutinene hos togselskapene?
Etter hva enkelte ansatt i Vy sier, blir reparasjon av kjente feil utsatt, og at utsettelsene fører til større følgefeil og behov for lengre tid til reparasjoner. Dette strider mot hva jeg er vant med fra flyselskapene, som har vedlikeholdsrutiner som gjør at passasjerene får langt bedre tilbud enn passasjerene på jernbanen får i disse dager.
Statsråden skriver i sitt svar til mitt spørsmål av 12. mai at «togkunder i rushtid sjeldent velger suppleringsbusser siden reisetiden er lengre med buss enn tog, selv om togene er fulle.» Det er grunn til å spørre om bussene som for eksempel blir satt opp fra Tønsberg skal innom flere stasjoner i Vestfold, eller om de går direkte til stasjoner i Oslo-området. Jeg ville tro at direktebusser er et bedre alternativ enn busser som stopper mange steder langs ruta.

Jon-Ivar Nygård: Det skal være trygt å reise med tog i Norge, og det er aldri bra at noen besvimer på togene. Togoperatøren har det operative ansvaret for den enkelte avgangen, inkludert å sikre at forholdene om bord er forsvarlige.
Den grunnleggende utfordringen for jernbanen på Østlandet er knyttet til slitt og overbelastet infrastruktur og gamle togsett. Dette har regjeringen tatt tak i, både gjennom Nasjonal Transportplan og i de årlige statsbudsjettene. Bevilgningene til drift, vedlikehold og fornyelse har økt kraftig og det pågår store utbyggingsprosjekter flere steder på Østlandet. Det tar samtidig tid før disse tiltakene gir full effekt, og det er en utfordring å sikre tilstrekkelig tid til arbeid i sporet samtidig som jernbanen må møte den kraftige veksten i antall reisende på jernbanen.
Vi har ikke nok tog tilgjengelig i dag, og derfor har vi gjort mye for å bedre situasjonen fremover. Jeg har fått opplyst at Vy, for å bedre materielltilgangen på linje RE11 Skien-Eidsvoll, fra og med tirsdag 26. mai flyttet to ekstra togsett til denne linjen. Fra 2027 kommer det nye regiontog, og da blir det bedre plass på pendlertogene på Østlandet. Det blir også flere tog på Vestfoldbanen fra andre halvår 2027, og det blir tre ekstra avganger hver time fra Tønsberg. Fra desember 2027 legges også togrutene om og de reisende på Østlandet får flere togavganger og bedre plass om bord. Den nye ruteplanen er den største endringen og forbedringen i togtilbudet de siste 12 årene. De store forbedringene er mulige fordi alle tog blir tilgjengelige for alle reisende, ved at Vy overtar togtransporten til Oslo Lufthavn fra Flytoget.
Jernbanedirektoratet følger situasjonen tett, og Norske tog og Vy samarbeider om tiltak for å få flere tog i drift. Vy har også iverksatt spesifikke tiltak ved verkstedet i Skien som skal bedre tilgangen på togsett og effektivisere vedlikeholdet.