Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:3094 (2025-2026)
Innlevert: 12.06.2026
Sendt: 12.06.2026
Besvart: 19.06.2026 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Monica Molvær (H): Departementet har bedt Statens vegvesen vurdere om rekkefølgen på prosjektene på E39 mellom Ålesund og Molde bør endres. Ålesundsregionen, med fylkets mest trafikkerte vegstrekning og store utfordringer knyttet til kapasitet og drikkevannssikkerhet, er ikke omtalt i oppdraget.
Vil statsråden også inkludere Ålesundsregionen i vurderingene, og se transportutfordringene på Sunnmøre i en større sammenheng, herunder den ulykkesutsatte strekningen Solevågseidet–Blindheim?

Jon-Ivar Nygård: Prosjektene på E39 Breivika–Ørskogfjellet og Ørskogfjellet–Vik og E39 Vik–Molde er en del av Statens vegvesens utviklingsportefølje. I Nasjonal transportplan 2025–2036 varslet regjeringen at Statens vegvesen ville få et eget oppdrag om å vurdere gjennomføringsrekkefølgen for delprosjektene. Samferdselsdepartementet ga Statens vegvesen i oppdrag å utrede en annen gjennomføringsrekkefølge for E39 mellom Ålesund og Molde i Supplerende tildelingsbrev nr. 5 av 2. mars 2026.
Oppdraget gjelder særlig strekningen Ørskogfjellet–Molde, men skal også ses i sammenheng med resten av prosjektet og med utviklingen av ferjekaier og ferjetilbudet på sambandet Vestnes–Molde. Dette er i tråd med Nasjonal transportplan 2025–2036 der det står at «Regjeringen vil gi Statens vegvesen et oppdrag om å vurdere en annen gjennomføringsrekkefølge der E39 Molde–Julbøen, samt også ev. hengebrua mellom Otrøya og Molde i delprosjektet E39 Vik–Julbøen, realiseres først.»
På Statens vegvesens nettsider er det beskrevet hvordan de vil løse oppdraget. De fem alternativene som skal utredes på strekninga Ørskogfjellet–Molde, er ulike kombinasjoner av vei, tunnel, bru og ferjesamband. Alternativene bygger på det planarbeidet som er gjort tidligere, men krever ulike supplerende vurderinger:
1. Ferje Vestnes–Mordalsvågen og tunnel Mordal–Molde.
2. Ferje Vestnes–Mordalsvågen, bru over Julsundet og tunnel Julbøen–Molde.
3. Tunnel Vik–Otrøya, ferje Solholmen–Mordalsvågen og tunnel Mordal–Molde.
4. Tunnel Ørskogfjellet–Vik, tunnel Vik–Otrøya, ferje Solholmen–Mordalsvågen og tunnel Mordal–Molde.
5. Ørskogfjellet–Vik–Molde, uten ferje.
Min vurdering er at dette er i tråd med oppdraget som ble gitt i supplerende tildelingsbrev nr. 5. Statens vegvesen har frist 30. november for å svare ut oppdraget. Dette vil gi grunnlag for en fornyet vurdering av prosjektet ved neste fremlegg av Nasjonal transportplan, i arbeidet med ny Nasjonal transportplan 2029–2040 vil også andre prosjekter vurderes og ses i sammenheng.