Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Anette Carnarius Elseth (FrP) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:3221 (2025-2026)

Innlevert: 21.06.2026
Sendt: 22.06.2026
Besvart: 29.06.2026 av justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen

Anette Carnarius Elseth (FrP)

Spørsmål

Anette Carnarius Elseth (FrP): Hvordan har antallet godkjente politihundeekvipasjer i Norge innen de ulike «tjenestehundkategoriene»; narkotika, patrulje, bombe, «kombinert» (patrulje+narkotika) og eventuelle øvrige kategorier, endret seg årlig i perioden 2013–2026?

Begrunnelse

En politihund er et fantastisk verktøy. Tjenestehunder har en ekstremt utviklet luktesans, og andre gode egenskaper til å kunne løse oppdrag på en optimal og effektiv måte. Selv med moderne teknologi, finnes det foreløpig ingenting som kan erstatte hunden på enkelte områder, som å effektivt spore opp mennesker i nød, sikre bevis eller pågripe gjerningspersoner.

Astri Aas-Hansen (A)

Svar

Astri Aas-Hansen: Politiets hundetjeneste har gjennom perioden hatt en utvikling både i antall ekvipasjer og i type kompetanse. I tillegg har utdanningen gått fra å være kurs- og samlingsbasert til å bli studieprogrammer med studiepoeng fra 2018/2019. Politiets hundedatabase MIRA inneholder informasjon fra 2020, men er ikke utviklet eller egnet til å ta ut statistikk som etterspørres. Politiet har derfor ikke statistikk som viser en årlig utvikling i den etterspurte perioden. Nedenfor gis imidlertid en oversikt over omtrentlig antall aktive hundeekvipasjer i 2013 og 2026. Tallene fra 2013 er hentet fra arkiverte dokumenter.

Omtrentlig antall aktive hundeekvipasjer i 2013
• Narkotikahund: 63 ekvipasjer
• Patruljehund: 85 ekvipasjer
• Bombehund: 6 ekvipasjer
• Våpen (kurs): 10 ekvipasjer
• Kriminalsøkshund: 6 ekvipasjer

Omtrentlig antall aktive hundeekvipasjer i 2026
• Narkotikasøkshund: 40 ekvipasjer
• Patruljehund: 90 ekvipasjer
• Kombihunder: 10 ekvipasjer
• Bombesøkshund: 11 ekvipasjer
• Brannsøkshund: 3 ekvipasjer
• Kriminalsøkshund: 6 ekvipasjer
• Våpensøkshund: 4 ekvipasjer
• Valutasøkshund: 1 ekvipasje
• Lavinetjeneste: 35 ekvipasjer