Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Bjørn Arild Gram (Sp) til klima- og miljøministeren

Dokument nr. 15:3306 (2025-2026)

Innlevert: 28.06.2026
Sendt: 29.06.2026
Besvart: 06.07.2026 av klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen

Bjørn Arild Gram (Sp)

Spørsmål

Bjørn Arild Gram (Sp): Hva vil statsråden foreta seg for å unngå at flere sauer og lam blir drept av bjørn i det beiteprioriterte området ved Harran i Grong kommune?

Begrunnelse

Det er dokumentert en rekke sauer og lam drept av en bjørnebinne i Harran-området i Grong kommune og området rundt. På tross av at dette er et beiteprioritert område og miljødirektoratet selv vurderer risikoen for ytterligere skader som stor, ga de avslag på søknad om skadefelling.

Om lag 1 500 sau og lam befinner seg på utmarksbeite i regionen i et stort, kupert og uoversiktlig område, der det i praksis ikke finnes andre effektive tiltak som kan forhindre nye angrep.

Senterpartiet mener vedtaket legger for liten vekt på den geografisk differensierte rovviltforvaltningen, og prinsippet om at beitedyr skal prioriteres i beiteprioriterte områder.

Grong og Overhalla kommune har sendt inn klage på vedtaket, men venter fortsatt på behandling fra Miljødirektoratet. Samtidig rapporteres det om ytterligere skader for hver dag som går. Det haster med skadefelling for å unngå store tap.

Bruk av utmarksbeite er avgjørende for norsk matproduksjon. Dersom soneforvaltningen skal ha troverdighet, må den også følges opp i praksis. Rovviltforliket slår fast at skadegjørende rovvilt i prioriterte beiteområder skal tas ut raskt – også når bestandsmålet ikke er nådd.

Andreas Bjelland Eriksen (A)

Svar

Andreas Bjelland Eriksen: Representanten viser til at en bjørnebinne med unge har forårsaket skader på sau og lam i Harran i Grong kommune. Jeg vil være tydelig på at jeg har forståelse for at det er utfordrende å miste sau og lam til rovvilt, og situasjonen tas på alvor.
Jeg har bedt Miljødirektoratet om raskt å gjennomføre skremmetiltak knyttet til bjørnebinna og hennes unger, og for øvrig vurdere andre aktuelle tiltak. Jeg vil følge med på effekten av skremmetiltak og foreta en ny vurdering av virkningen kort tid etter tiltaket er gjennomført. Jeg har videre bedt Miljødirektoratet ha svært høy beredskap knyttet til observasjoner eller registeringer av de aktuelle bjørnene i beiteprioritert områder.
Jeg har også bedt Statsforvalteren i Trøndelag ta kontakt med beitebrukere i det berørte området for å drøfte hvilke muligheter for forebyggende tiltak som finnes.
Grong og Overhalla landbrukskontor søkte 15. juni om skadefelling av bjørnebinna med unge i Grong kommune. Miljødirektoratet avslo søknaden 17. juni, og avslaget ble opprettholdt av Klima- og miljødepartementet i vedtak av 4. juli. Jeg er imidlertid kjent med at det har kommet en ny søknad om skadefelling av bjørnebinna med unger i Grong kommune datert 30. juni. Denne søknaden ligger nå til behandling hos Miljødirektoratet.