Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:3659 (2025-2026)
Innlevert: 27.08.2026
Sendt: 10.09.2026
Besvart: 18.09.2026 av samferdselsminister Kamzy Gunaratnam

Erlend Wiborg (FrP): Når anslår statsråden at tilbudet med to tog i timen i grunnrute mellom Oslo og Fredrikstad kan realiseres, hvordan påvirkes tidspunktet av at utbyggingen i Moss nå er forsinket til tidligst desember 2032, og vil regjeringen prioritere ytterligere planleggingsmidler i 2027 for å unngå ytterligere forsinkelser?

Kamzy Gunaratnam: Tilbudsforbedringen som gir to tog i timen mellom Oslo og Fredrikstad i grunnrute er prioritert med oppstart i første plan-periode i NTP 2025-2036. Realiseringen av tilbudsforbedringen har avhengigheter med gjennomføringen av utbyggingen i Moss, samt tiltakene i effektpakken som gir et bedre lokal- og regionaltilbud på Østlandet. Fremdriften i prosjektene avhenger av prioriteringene i de årlige budsjettene. Regjeringen vil legge fram sitt forslag til statsbudsjett for 2027 i oktober.