Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Bjørg Tørresdal (KrF) til arbeids- og inkluderingsministeren

Dokument nr. 15:1491 (2008-2009)

Innlevert: 24.08.2009
Sendt: 25.08.2009
Besvart: 01.09.2009 av arbeids- og inkluderingsminister Dag Terje Andersen

Bjørg Tørresdal (KrF)

Spørsmål

Bjørg Tørresdal (KrF): Hvordan vil statsråden sørge for at flere kommuner kan lære av de positive erfaringene fra Verdalsprosjektet?

Begrunnelse

Verdalsprosjektet har lyktes med å få et stort antall arbeidsløse innvandrere inn i jobb.
Dette har de klart gjennom å ha prøvd ut en næringslivsdrevet modell for inkludering av innvandrere i arbeidslivet. Initiativet til prosjektet ble tatt høsten 2005. Da så man at det til tross for mangel på arbeidskraft i industrien i Verdal, stod mange innvandrere uten arbeid. Verdal kommune og Aker Verdal startet prosjektet i 2006 med pengestøtte fra Arbeids- og inkluderingsdepartementet, NHO og bransjeorganisasjonen Norsk Industri. Målet var å utvikle metoder for rekruttering av innvandrere, der næringslivet ble trukket inn tidlig i kvalifiseringsfasen. 16 lokale virksomheter fra industri, handel, helse, omsorg og skoler har vært med på arbeidsgiversiden og en dialogpartner for å finne gode løsninger med utgangspunkt i næringslivets tankegang og behov. Dette har resultert til at 39 av totalt 43 deltakere i prosjektet er i arbeid ved prosjektets avslutning.
Det er flere sukessfaktorer i Verdalsprosjektet
- Arbeidslivsrettet norskopplæring og grunnopplæring i norsk arbeidsliv
- Offensiv arbeidsformidling: Innvandrerne har blitt presentert som en ressurs ovenfor arbeidslivet, og ikke som en klient. Innvandrernes utdanning og erfaring har blitt godt kartlagt.
- Alternative løp for fagopplæring. Gradvis opplæring i bedriftene med praksisbasert undervisning og tilpasset teoriundervisning.
Nå er det viktig at andre kommuner kan lære av prosjektet.

Dag Terje Andersen (A)

Svar

Dag Terje Andersen: Oppfølgingsansvaret for ”Verdalsprosjektet – Krafttak for inkludering” ble fra høsten 2007 overført fra Arbeids- og inkluderingsdepartementet til Integrerings- og mangfoldsdirektoratet (IMDi). Med sin utstrakte kontakt med kommunene er IMDi en viktig instans for å formilde resultatene fra prosjektet.
Flere kanaler brukes allerede for å formidle erfaringene fra Verdalsprosjektet. Dette inkluderer internett, møter og seminarer.
IMDi hadde en nyhetssak på sin nettside www.imdi.no i forbindelse med sluttmarkeringen av Verdalsprosjektet på Stiklestad nasjonale kultursenter 26. mai 2009. Fokuset her var på resultatoppnåelse, SINTEFs følgeforskning og verktøyboken som prosjektet hadde utarbeidet.
IMDi har i tillegg formidlet og formidler resultater og metoder fra prosjektet i møter med kommuner og i samarbeidsmøter mellom IMDis regionkontor i Midt-Norge (som omfatter fylkene Møre og Romsdal, Sør- og Nord-Trøndelag) og fylkeskontorene for NAV i Midt-Norge. Verdalsprosjektet er for eksempel tema på en fagdag som NAV Nord-Trøndelag arrangerer for sine ansatte i oktober.
IMDi skal arrangere en stor nasjonal konferanse 1. og 2. september 2009 for å markere at det er fem år siden introduksjonsordningen for nyankomne innvandrere trådte i kraft som en obligatorisk ordning. Konferansen vil ha fokus på kvalitet i introduksjonsprogrammet og hvordan en skal oppnå gode resultater i økonomiske nedgangstider. Målgruppen for konferansen er bl.a. ledere og ansatte som jobber med bosetting, introduksjonsordningen, opplæring i norsk og samfunnskunnskap, kvalifiseringsprogrammet i NAV, Ny sjanse, NAV intro, NAV arbeid, fylkesmannsembetene, NHO, LO, UDI, frivillige organisasjoner og forskere. Nærmere 850 personer er påmeldt konferansen. Gjennom parallelle minikonferanser vil prosjektlederen fra Verdalsprosjektet få anledning til å formidle resultatene og grepene som ble tatt i prosjektet.