Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Per Arne Olsen (FrP) til kommunal- og regionalministeren

Dokument nr. 15:149 (2010-2011)

Innlevert: 22.10.2010
Sendt: 25.10.2010
Rette vedkommende: Helse- og omsorgsministeren
Besvart: 28.10.2010 av helse- og omsorgsminister Anne-Grete Strøm-Erichsen

Per Arne Olsen (FrP)

Spørsmål

Per Arne Olsen (FrP): Vil statsråden bidra til at nedlegging av fødetilbudet i Nordfjord og Lærdal blir stoppet, slik statsråden har lovet gjennom utspill til Nasjonen 19.10.2010?

Begrunnelse

I forbindelse med fremleggelsen av ny lov om kommunale helse- og omsorgstjenester og ny nasjonal helseplan uttalte statsråden at disse dokumentene la grunnlaget for å se på alle nedleggingssaker av sykehus på nytt (nasjonen 19.10.2010). Til tross for dette uttaler styrelederen i helse vest til NRK Sogn og Fjordane den 22. okt. at fødeavdelingene i Nordfjord og i Lærdal uansett skal legges ned. Flere FrP representanter har tidligere bedt helseministeren avklare om hun vil gripe inn å stoppe pågående prosesser i helseforetakene. Dessverre har vi ikke fått noen slike signaler. Vi viser til svar fra helseministeren til representantene Starheim og Dale.

Anne-Grete Strøm-Erichsen (A)

Svar

Anne-Grete Strøm-Erichsen: Som en oppfølging av St.meld. nr. 12 (2008-2009), ”En gledelig begivenhet”, skal det i hver enkelt helseregion utarbeides helhetlige og flerårige planer for fødetilbudet i regionen. Dette ga Stortinget sin tilslutning til i behandlingen av meldingen.
Helse Førde HF har, som et ledd i denne prosessen, gått inn for at fødetilbudene i Nordfjord og Lærdal skal legges ned. Helseforetaket har foreslått at alle fødsler i fylket skal skje i Førde, men at en får enheter for barsel, svangerskap og kvinnesykdommer ved sykehusene i Indre Sogn og Nordfjord.
Dette forslaget skal behandles av Helse Vest RHF, og de endelige regionale fødeplanene skal deretter sendes Helse- og omsorgsdepartementet innen 15. november slik at departementet kan behandle planene. De godkjente planene vil være en del av grunnlaget for Nasjonal helse- og omsorgsplan.
Regjeringen er klar på, slik vi også har skrevet i utkastet til Nasjonal helse- og omsorgsplan, at vi skal opprettholde det desentraliserte sykehustilbudet vi har i dag. I utkastet, som skal legges frem for Stortinget i form av en stortingsmelding til våren, har vi lagt særlig vekt på at det er viktig å sikre nærhet til akuttfunksjoner og fødetilbud, og at ingen lokalsykehus skal bli lagt ned. Når det gjelder eventuell omstilling av sykehustilbud, foreslår regjeringen at en i prosessen skal ta hensyn til geografi, reisetider og lokale og samfunnsmessige hensyn. Det er videre sagt at berørte kommuner i tillegg til brukere og ansatte i foretaket skal trekkes inn i prosessene.