Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Snorre Serigstad Valen (SV) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:847 (2014-2015)

Innlevert: 09.04.2015
Sendt: 09.04.2015
Besvart: 13.04.2015 av samferdselsminister Ketil Solvik-Olsen

Snorre Serigstad Valen (SV)

Spørsmål

Snorre Serigstad Valen (SV): Vil samferdselsministeren sikre at flyanbudet Røros-Oslo baseres på de anbefalinger som Sør-Trøndelag fylkeskommune har gitt for å sikre en godt fungerende flyrute for fjellregionen?

Begrunnelse

Sør-Trøndelag fylkeskommune har bedt om at flytilbudet til Røros Lufthavn fra neste anbudsperiode baseres på følgende:

- 24.000 seter tilbys hver vei (per år).
- Morgenavgang og kveldsankomst opprettholdes på ukedager.
- Tre daglige rotasjoner på ukedager og to søndag.
- Minst 30-seters fly.
- Reduksjon i maksimaltakst.

Ketil Solvik-Olsen (FrP)

Svar

Ketil Solvik-Olsen: Antall registrerte passasjerer på flyruten mellom Røros og Oslo utgjorde 21 390 passasjerer i 2013-2014 (Widerøes tall), med omtrent 10 700 passasjerer hver vei.
Sør-Trøndelag fylkeskommune har i sin høringsuttalelse anbefalt 24 000 seter per år i begge retninger, totalt 48 000 seter per år. Fylkeskommune har også anbefalt tre daglige rotasjoner i uken og to på søndag. Det er 17 avganger og 510 seter i uken. Fylkeskommunen har videre ønsket bruk av fly med minst 30 seter. Setekapasitetskravet blir da i realiteten omtrent 26 000 hver vei, totalt 52 000 seter per år. I praksis finnes det ikke 30-seters fly tilgjengelige i markedet. Flyene som betjener Røros i dag, har 39 seter. Hvis 39-seters fly legges til grunn, gir det en setekapasitet på over 33 000 seter hver vei, eller 66 000 seter totalt per år. Jeg tar sikte på å lyse ut anbudskonkurranse for flyrutene i Sør-Norge, herunder flyruten Røros-Oslo, våren 2015. Jeg er i den sammenheng opptatt av å sikre et fortsatt tjenelig flyrutetilbud. Høringsuttalelsen fra Sør-Trøndelag fylkeskommune er et av de innspillene jeg har tatt med meg i prosessen.