Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:680 (2015-2016)
Innlevert: 26.02.2016
Sendt: 29.02.2016
Besvart: 07.03.2016 av olje- og energiminister Tord Lien

Torstein Tvedt Solberg (A): Hvilke føringer har statsråden gikk for bevilgningen til NVE på 45 millioner kroner til flom- og skredforebygging under tiltakspakken for økt sysselsetting?
Som en del av statsbudsjettet for 2016 la Regjeringen frem en tiltakspakke for økt sysselsetting, som finansministeren presiserte at var rettet mot områder som i særlig grad merker konsekvensene av lavere vekst. På spørsmål fra Stavanger Aftenblad har Olje- og energidepartementet bekreftet at de 45 millionene som ble bevilget NVE, til flom- og skredforebygging under tiltakspakken, er tildelt fem prosjekter i henholdsvis Oppland, Sør-Trøndelag, Telemark, Troms og «hele landet». Med referanse til innretningen på tiltakspakken er det av stor interesse å få klarlagt om statsråden satte noen krav eller føringer til hvordan den konkrete bevilgningen til NVE under tiltakspakken skulle benyttes for å rettes mot områder som i særlig grad merker konsekvensene av lavere vekst. Statsråden er godt kjent med situasjonen etter storflommen i Dalane, og prosjekter i området er et godt eksempel på gryteklare prosjekter som treffer inn under regjeringens avgrensning på tiltakspakken.

Tord Lien: Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) skal i arbeidet med forebygging av flom- og skredrisiko prioritere de tiltakene som har størst nytte i forhold til kostnadene. Dette grunnleggende prinsippet må som et utgangspunkt legges til grunn også for midlene som er bevilget som del av tiltakspakken for sysselsetting.
I NVEs tildelingsbrev for 2016 har departement gitt følgende føring:
"Videre er 45 mill. kroner av økningen i 2016 knyttet til regjeringens tiltakspakke for raskt å stimulere til økt aktivitet og sysselsetting, fordelt med 35 mill. kroner til sikrings- og miljøtiltak og 10 mill. kroner til kartlegging av flom og skred. Tiltak som raskt kan forseres eller settes i gang og kan gi umiddelbar sysselsettingseffekt skal prioriteres."
Jeg ser det ikke som riktig å gi detaljerte føringer for hvor midlene skal brukes, utover det som står i tildelingsbrevet. Det kunne ført til en fordeling av ressursene som ikke er optimal ut fra hensynet til å få mest mulig sikkerhet igjen for pengene.
For å gjennomføre de prosjektene som det har blitt mulig å prioritere på grunnlag av tiltakspakken, bruker NVE i stor utstrekning private entreprenører. Entreprenører fra områder med størst sysselsettingsutfordringer vil kunne konkurrere om disse oppdragene selv om prosjektene gjennomføres andre steder i landet.
Jeg er kjent med at NVE arbeider med prosjekter i de områdene som ble rammet av ekstremværet Synne i desember 2015. For noen av disse er det nødvendig med ytterligere planlegging før prosjektene kan prioriteres av NVE.