Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Ruth Grung (A) til helse- og omsorgsministeren

Dokument nr. 15:418 (2016-2017)

Innlevert: 16.12.2016
Sendt: 16.12.2016
Besvart: 22.12.2016 av helse- og omsorgsminister Bent Høie

Ruth Grung (A)

Spørsmål

Ruth Grung (A): Hvor mye mindre i inntekt vil Helse Bergen få i 2017 som følge av effektiviseringskravet i budsjettforliket mellom Høyre, Frp, Krf og Venstre, sammenlignet med opprinnelig forslag til statsbudsjettet?

Begrunnelse

I tidligere budsjett har sykehusene i all hovedsak fått tilbakeført midler tilsvarende krav til effektivisering på 0,5 pst. for å unntas kravet. Årets budsjettforlik medfører et ytterligere krav på effektivisering på 0,3 pst. tilsvarende 427 mill. kroner, som ikke vil følges av kompenserende midler.

Bent Høie (H)

Svar

Bent Høie: Budsjettavtalen vil innebære at veksten i helseregionenes budsjetter neste år blir noe lavere enn det som er lagt til grunn i regjeringens forslag til statsbudsjett.
Det er for tidlig å si hva som blir de faktiske budsjettmessige konsekvensene for Helse Bergen HF av budsjettavtalen i Stortinget. Det er Helse Vest RHF som har ansvaret for å fordele basisbevilgningene mellom helseforetakene og eventuelle regionale avsetninger. Det er derfor ikke sikkert at en mindre vekst i regionenes budsjetter enn lagt til grunn i regjeringens forslag til budsjett betyr at den mindre veksten blir videreført overfor helseforetakene.
Økningen i effektiviseringskravet fra 0,5 til 0,8 pst. utgjør 415 mill. kroner samlet sett. Det legges fortsatt til grunn en aktivitetsvekst på om lag 2,1 pst. i tråd med Regjeringens forslag til statsbudsjett.
Styret i Helse Bergen HF behandlet 16. desember administrasjonens forslag til budsjett for 2017. Styret i Helse Vest RHF skal behandle endelig budsjett for 2017 i februar 2017.