Karin Andersen (SV): På fredag den 23. februar ble en familie med tre barn hentet ut, tidlig om morgenen, i en dramatisk politiaksjon for å returneres til Afghanistan. Det ble i følge personer på stedet knust en rute, tre politibiler var også en del av aksjonen. I følge opplysninger er familien ikke sendt ut av landet.
Det forutsettes at skadevirkningene på barna og barnas beste er vurdert før gjennomføringen av aksjonen, og at statsråden legger frem den vurderingen, og i tilfelle ikke, hvorfor?
Begrunnelse
En afghansk familie som har sittet i kirkeasyl på Fitjar i Hordaland, ble fredag morgen pågrepet og hentet ut av politiet.
Ifølge retningslinjene fra Justisdepartementet skal også kirkebygg tilhørende trosretninger utenfor den norske kirken respekteres. "Av respekt for kirken er det som hovedregel ikke aktuelt for politiet å gå inn i kirker og bedehus".
Biskopen i Bjørgvin, Halvor Nordhaug, og generalsekretær Knut Refsdal i Norges Kristne Råd har uttalt at dette er de uenige i. I Fitjar kommune er bygningen registrert som bedehus/menighetshus. Nordhaug har uttalt:
"Det holdes regelmessig møter her, senest kvelden før politiet aksjonerte. Dette må betraktes som et forsamlingshus for denne menigheten. Det er ingen tvil om at familien var i kirkeasyl, slår han fast."
Det er også vanskelig å forstå at dette skal være en sak der politiet bruker sine knappe ressurser på å prioritere, i og med at det er alvorlig og farlig kriminalitet som skal prioriteres også i utsendelsessaker, hvis det da ikke er gitt nye prioriteringer nå som endrer dette.