Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Kari Henriksen (A) til forsvarsministeren

Dokument nr. 15:1755 (2017-2018)

Innlevert: 06.06.2018
Sendt: 06.06.2018
Besvart: 12.06.2018 av forsvarsminister Frank Bakke-Jensen

Kari Henriksen (A)

Spørsmål

Kari Henriksen (A): Gitt Stortingets vedtak om at Heimevernet skal bestå av 40 000 soldater og ikke 38 000 slik regjeringen foreslo, hva er da årsaken til at det nå pågår omfattende nedbemanning/reduksjon av styrkene i HV-08?

Begrunnelse

Frank Bakke-Jensen (H)

Svar

Frank Bakke-Jensen: Jeg viser til brev fra Stortingets president av 6. juni 2018 med spørsmål fra stortings-representant Kari Henriksen om reduksjon av styrkene i HV-08.
Stortinget har besluttet at Heimevernet (HV) skal ha en områdestruktur med 40 000 soldater, ref. Innst. 50 S (2017-2018) til Prop. 2 S (2017-2018). Innenfor denne rammen er det opp til Forsvaret å prioritere hvor i strukturen mannskapene skal disponeres ut ifra operative vurderinger av hva som gir det beste forsvaret av Norge. Vurderingene tar i tillegg til behovet for objektsikring blant annet hensyn til HV-distriktenes totale oppgaveportefølje, som alliert mottak, overvåkning og kontroll og styrkebeskyttelse.
Som følge av operative vurderinger har HV-distriktene i sør fått en reduksjon av soldater. HV-08 skal reduseres fra vel 6 200 til 4 200 soldater. Av disse er 200 tilhørende Sjøheimevernet som ble nedlagt 31. desember 2017. HV-08 vil etter den besluttede reduksjonen allikevel være det 3. største HV-distriktet i antall stillinger.