Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Karin Andersen (SV) til justis-, beredskaps- og innvandringsministeren

Dokument nr. 15:276 (2018-2019)

Innlevert: 02.11.2018
Sendt: 05.11.2018
Besvart: 08.11.2018 av justis-, beredskaps- og innvandringsminister Tor Mikkel Wara

Karin Andersen (SV)

Spørsmål

Karin Andersen (SV): Regjeringen foreslår i budsjettet å legge ned flere fengselsplasser, bl.a. Bruvoll. Fengslet ble gjort permanent i 2009 i strid med det Regjeringen skriver i proposisjonen om at dette er midlertidig. Fengslet gir mange arbeidsplasser i en liten distriktskommune. Det gjelder også flere av de andre lokalitetene.
Hva vil Regjeringen gjøre for å sikre konkrete alternative arbeidsplasser til erstatning for statlige arbeidsplasser som regjeringen fjerner?

Begrunnelse

Tor Mikkel Wara (FrP)

Svar

Tor Mikkel Wara: Regjeringens mål er et trygt og fleksibelt arbeidsmarked med lav arbeidsledighet og høy sysselsetting. Den statlige lokaliseringspolitikken skal medvirke til regional fordeling av statlige arbeidsplasser og god tilgang til tjenester i alle deler av landet.
Samtidig må kriminalomsorgens ressurser benyttes på en mest mulig effektiv måte.
For å tilpasse kapasiteten i kriminalomsorgen til fremtidig behov, er det nødvendig å legge ned om lag 250 fengselsplasser med lavere sikkerhetsnivå. Retningslinjer for lokalisering av statlige arbeidsplasser og statlig tjenesteproduksjon er lagt til grunn.
Overkapasiteten på fengselsplasser med lavere sikkerhetsnivå kommer i hovedsak som følge av økt kapasitet for straffegjennomføring med elektronisk kontroll, hvor kapasiteten har blitt økt med 255 plasser i løpet av regjeringsperioden. Utvidet kapasitet på elektronisk kontroll har gitt flere arbeidsplasser i kriminalomsorgen. Regjeringen har også foreslått å gjøre ordningen med bøtetjeneste landsdekkende og permanent. Innføring av landsdekkende bøtetjeneste vil gi grunnlag for et økt antall årsverk i kriminalomsorgen, også i områder som berøres av nedleggelsene.