Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Henrik Asheim (H) til finansministeren

Dokument nr. 15:355 (2019-2020)

Innlevert: 21.11.2019
Sendt: 21.11.2019
Besvart: 27.11.2019 av finansminister Siv Jensen

Henrik Asheim (H)

Spørsmål

Henrik Asheim (H): Staten bruker konsulenttjenester blant annet i digitaliseringsprosjekter, utvikling av IKT-løsninger og kvalitetssikring av vei- og jernbaneprosjekter.
Hva hadde konsekvensene vært dersom Senterpartiet og Arbeiderpartiet hadde fått gjennomslag for å kutte konsulentbruken med henholdsvis 722 og 1 766 millioner kroner?

Begrunnelse

Siv Jensen (FrP)

Svar

Siv Jensen: Konsekvensene av kutt i konsulentbruk vil avhenge av hvilke kapitler og poster i statsbudsjettet som kuttes. Dersom kutt i den størrelsesorden som nevnt i spørsmålet tas på poster med bevilgning til digitaliseringsprosjekter, utvikling av IKT-løsninger og kvalitetssikring av vei- og jernbaneprosjekter, kan det gi utsettelse av viktige IKT-prosjekter som vil kunne forsinke omstillings- og effektiviseringstiltak som er viktige for å gi gode velferdstjenester til brukerne, og det kan gi budsjettoverskridelser på store investeringer.
Konsulenttjenester benyttes blant annet for å ha midlertidig tilgang til oppdatert spisskompetanse. Bruk av konsulenttjenester kan også bidra positivt til innovasjon og effektiv ressursbruk i staten.
For staten vil det kunne være svært dyrt å ha fast ansatte med spisskompetanse for eksempel innenfor IKT og prosjektplanlegging og -gjennomføring, som det er behov for kun i en avgrenset periode, eller for å løse en avgrenset spesialisert oppgave. Muligheten for eksterne tjenestekjøp gir fleksibilitet og handlingsrom til nødvendig ressursprioritering.
Det finnes ikke en sentral post i statsbudsjettet for konsulentutgifter eller en sentral godkjennings- eller rapporteringsordning for konsulentbruk. Hver enkelt statlig virksomhet kan selv kjøpe konsulenttjenester innenfor rammen av sitt driftsbudsjett og lov og forskrifter om offentlige anskaffelser. Et eventuelt kutt i konsulentbruken må derfor spesifiseres på konkrete budsjettkapitler og -poster.