Skriftlig spørsmål fra Bård Hoksrud (FrP) til landbruks- og matministeren

Dokument nr. 15:2443 (2019-2020)
Innlevert: 28.08.2020
Sendt: 28.08.2020
Besvart: 03.09.2020 av landbruks- og matminister Olaug Vervik Bollestad

Bård Hoksrud (FrP)

Spørsmål

Bård Hoksrud (FrP): Vil statsråden se på muligheten for å få på plass en kompensasjonsordning som kan bidra til at aktører som Oi! Trøndersk Mat og Drikke, og andre som Gladmat og Bergen Matfestival kan få hjelp til å komme seg gjennom den kneika disse står midt oppe i, og sørge for at de er klare til å fortsette å bidra til å videreutvikle norske mat- og bryggeritradisjoner slik at vi fortsatt skal være i verdenstoppen når det gjelder mat og matopplevelser fremover?

Begrunnelse

Norge har de siste årene markert seg svært sterkt med mat og drikke produkter som er helt i verdenstoppen. Norske produkter gjør det svært godt innen både mat og drikke. Mye av dette skyldes at det i flere år er satset veldig godt på å promotere norske produkter og kvalitetene disse har. Dette er gjort gjennom både matfestivaler og bryggerifestivaler hvor produsenter får muligheten til å synliggjøre sine produkter. I tillegg til dette er den gode maten/drikken også med på å skape mat- og reiselivsopplevelser som gjør at mange matglade turister også kommer til Norge.
Koronasituasjonen har gjort at flere av de som arrangerer festivalene har måttet avlyse årets festivaler på grunn av antallsbegrensingene og avstandskravene osv. Mange av festivalene hadde allerede kommet langt i planleggingsarbeidet og penger var brukt når begrensningene kom. Disse har heller ikke kommet inn i kompensasjonsordninger. Det gjør at flere av disse nå har store utfordringer for driften sin fremover.
Det er viktig å få frem at mange har snudd seg rundt, og tenkt nytt og vært kreative. Her vil jeg trekke frem Oi! Trøndersk Mat og Drikke i Trøndelag som arrangerte en annerledes Trøndersk Matfestival hvor man tenkte et sted nær deg. Her ble det gjennomførte 200 aktiviteter lokalt rundt i regionen. For å bidra til at lokalmatprodusenter og håndverks bryggerier skulle få selge produktene sine. Men dette har medført kostnader, og man har ikke klart å kompensert for inntektsbortfallet, noe som har bidratt til at mange er kommet i en vanskelig situasjon.

Olaug Vervik Bollestad (KrF)

Svar

Olaug Vervik Bollestad: Regjeringen har stor forståelse for den krevende situasjonen mange av aktørene innen landbrukets tilleggsnæringer står i som følge av pandemien. Vi vurderer løpende ulike mulige avbøtende tiltak.
De mange mat- og drikkefestivalene som vanligvis blir arrangert på sommeren og høsten er alle svært viktige for å bidra til å styrke matnasjon Norge. Regjeringen har iverksatt en rekke tiltak for å avhjelpe situasjonen for store og små næringsaktører. I tillegg til regjeringens generelle kompensasjonsordning, lempinger i permitteringsregelverk og endring i betalingsfrister for mva., er det gjort flere tiltak på landbruksområdet. Innenfor Utviklingsprogrammet og Investerings- og bedriftsutviklingsordningen (IBU-ordningen) er det gjort justeringer som er tilpasset tilleggsnæringene i landbruket.
Dette omfatter:

• Avdragsutsettelse på lån for de som har lån gjennom Innovasjon Norge
• Mulighet for økt tilskuddsandel for de som søker bedriftsutviklingsstøtte over IBU-ordningen
• Økt fleksibilitet innenfor Utviklingsprogrammet for å møte utfordringene som følge av covid-19
• Opprettholdelse av støtten til regionale matfestivaler, selv om disse ikke kan gjennomføres på vanlig vis i år

Regjeringen har også bevilget 600 mill. kroner til kommunale næringsfond for å støtte lokalt næringsliv. Midlene kan bl.a. nyttes til direkte bedriftsstøtte og tilretteleggende støtte. Kommunene skal bevilge penger til tiltak som de mener er særlig viktige for å motvirke de negative virkningene av covid-19.
Jeg vil også peke på at vi har åpnet for gratis deltakelse på Bondens marked og salgsmesser for lokalmat. Det er gjort nettopp for å stimulere til mer direktesalg, og for bidra til å avhjelpe situasjonen for de mange lokalmat- og drikkeprodusentene som er avhengige av salg via disse salgskanalene.