Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Jenny Klinge (Sp) til justis- og beredskapsministeren

Dokument nr. 15:602 (2020-2021)

Innlevert: 29.11.2020
Sendt: 30.11.2020
Besvart: 09.12.2020 av justis- og beredskapsminister Monica Mæland

Jenny Klinge (Sp)

Spørsmål

Jenny Klinge (Sp): Hvor stor er den prosentvise veksten av ansatte i Politidirektoratet 2013-2020 og hvor stor er den prosentvise veksten av ansatte i Politiets IKT-tjenester og Politiets fellestjenester 2013-2020?

Begrunnelse

Monica Mæland (H)

Svar

Monica Mæland: Økningen i antall årsverk i Politidirektoratet (POD) i perioden 31.12.13 til 31.10.20 er fra i underkant av om lag 170 faste stillinger til om lag 280 faste stillinger, en vekst på om lag 60 prosent. I tillegg benytter direktoratet midlertidige stillinger til blant annet tidsavgrensede oppgaver. Dette varierer, men var ved utgangen av oktober om lag 30 stillinger.
Som følge av 22.-juli-kommisjonens sterke kritikk og regjeringen Stoltenbergs oppfølging, ble den nasjonale kriseledelsen i politiet styrket. POD ble i perioden 2012-2014 styrket med i underkant av 70 stillinger til blant annet beredskaps- og kriseledelse, og med i overkant av 30 stillinger i perioden i 2014-2016 da politiets situasjonssenter ble etablert. Situasjonssenteret har med sin døgnbemanning en viktig funksjon med å samordne informasjon ved nasjonale hendelser og politioperative tiltak på tvers av politidistrikter.
Riksrevisjonen har kritisert politiet for ledelse, kapasitet og kompetanse på flere områder. Ett område er ID-feltet, og i 2017-2018 ble det opprettet en egen ID-seksjon i direktoratet.
Politiets IKT-tjenester (PIT) og Politiets fellestjenester (PFT) ble opprettet 1. mars 2014. Økningen i antall årsverk i PIT i perioden 31. mars 2014 til 31. oktober 2020 er fra om lag 200 stillinger til om lag 550, altså en vekst på i overkant av 170 prosent. I samme periode økte bemanningen i PFT fra 107 til 360 årsverk, noe som tilsvarer en vekst på 237 prosent. (Kilde: Politiet.no).
Denne tilsynelatende stillingsveksten er langt på vei et uttrykk for en endring i organisatorisk tilhørighet for personer som allerede var ansatt i politiet. Det gjelder blant annet renholdspersonale og eiendomsforvaltere, som tidligere var ansatt i det enkelte politidistrikt, men som nå hører til i PFT. En rekke ansatte med IKT-funksjoner i distriktene er likeledes administrativt overført til PIT, selv om de fremdeles er lokalisert i distriktene. Når disse støttetjenestene samles under en felles ledelse, gjør dette det mulig å bruke ressursene mer effektivt. Et eksempel på dette er de nærmere 50 ansatte i PFTs lønns- og regnskapssenter i Kristiansund, som ble etablert i 2017.
Politiet har også fått kritikk fra Riksrevisjonen for svak ledelse, kompetanse og kapasitet innen IKT-forvaltning og IKT-sikkerhet, senest i den årlige revisjonen for 2018. Deler av bemanningsøkningen har skjedd for å kunne følge opp denne kritikken.
Digitalisering i politiet er et viktig virkemiddel for å effektivisere tjenesten og dermed frigjøre ressurser til lokal tilstedeværelse. Utvikling av løsningen «politiarbeid på stedet» er et eksempel på en løsning som ikke hadde vært mulig uten et sterkt IKT-miljø i politiet.