Søk
Søk i saker og publikasjoner fra Stortinget og regjeringen og redaksjonelle artikler tilbake til 1996. For historiske saker, se eget søk.
Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.
Dokument nr. 15:1340 (2020-2021)
Innlevert: 18.02.2021
Sendt: 18.02.2021
Besvart: 25.02.2021 av kommunal- og moderniseringsminister Nikolai Astrup

Sivert Bjørnstad (FrP): Mener statsråden det er fornuftig bruk av skattebetalernes penger å utbetale bonus/engangsutbetaling som ble initiert av arbeidsgiver, til ansatte hos Statsforvalteren i Trøndelag, samtidig som mange i førstelinjen i kampen mot pandemien ikke har fått lignende bonus/engangsutbetaling initiert av arbeidsgiver?
Ifølge Trønder-Avisa 18. februar bekrefter direktør for organisasjons- og utviklingsavdelingen hos Statsforvalteren i Trøndelag at alle ansatte hos Statsforvalteren har fått utbetalt et engangsbeløp på 5.000 kr. begrunnet i at 2020 har vært et krevende år for mange av de ansatte. "Dette var et arbeidsgiverkrav, og kom ikke fra de ansattes organisasjoner" sier direktøren videre.
Alle som har hatt hjemmekontor i løpet av det siste året kan helt sikkert underskrive på at det til tider kan være krevende. Dette blekner imidlertid om man sammenligner med alle de som har stått i førstelinjeforsvaret mot pandemien, slik som hjelpepleiere, renholdere, sykepleier, leger, lærere, TISK-ansatte, transportarbeidere og mange, mange andre. Få av disse gruppene har opplevd å få en arbeidsgiverinitiert engangsutbetaling.
Mange har i løpet av det siste året mistet jobbene sine permanent eller blitt permitterte. Det er skattepengene disse betaler som er med på å finansiere denne engangsutbetalingen. Jeg tror alle unner statlige ansatte ekstra penger, men de ansatte hos Statsforvalteren er sannsynligvis en av de gruppene i arbeidslivet som har stått lengst unna å miste jobbene sine, og selv om det har vært et krevende og arbeidsomt år har de ansatte hos Statsforvalteren krav på overtidstillegg etter gjeldende regler.

Nikolai Astrup: Jeg konstaterer at Statsforvalteren i Trøndelag, etter avtale med de tillitsvalgte i de lokale lønnsforhandlingene, har valgt å benytte det lokale handlingsrommet statlige virksomheter har til å prioritere et engangstillegg til alle ansatte i 2020. Jeg konstaterer videre at Statsforvalteren i Trøndelag holdt sine budsjettrammer i 2020.