Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Erlend Svardal Bøe (H) til samferdselsministeren

Dokument nr. 15:159 (2021-2022)

Innlevert: 27.10.2021
Sendt: 28.10.2021
Besvart: 02.11.2021 av samferdselsminister Jon-Ivar Nygård

Erlend Svardal Bøe (H)

Spørsmål

Erlend Svardal Bøe (H): Hvilke konsekvenser vil en utredning av Nye Veier AS ha for prosjektene E6 Nordkjosbotn – Hatteng og E6 Olderdalen-Langslett, og kan statsråden garantere at en slik utredning ikke vil ha konsekvenser for fremdriften i disse to veiprosjektene?

Begrunnelse

I Hurdalsplattformen står det at regjeringen vil «utrede hvordan utbygging, drift og vedlikehold av veier skal organiseres, med bakgrunn i at stadig flere utbyggere og veieiere gir fare for økte kostnader, mer fragmenterte fagmiljøer og mindre sammenhengende utbygging». Solberg-regjeringen har etablert selskapet Nye Veier AS som bygger vei raskere og tar ned kostnadene i veiprosjekter slik at det kan bygges enda mer vei for pengene. Nye Veier AS fikk i vår veiprosjektene E6 Nordkjosbotn – Hatteng og E6 Olderdalen – Langslett inn i sin portefølje. Begge veiprosjektene er viktig for regionen slik at folk kan ferdes tryggere og sjømatnæringen raskere kan få fisken ut til sine markeder. Nye Veier AS er allerede i gang med byggingen av E6 Kvænangsfjellet som ble tilført Nye Veier AS fra Solberg-regjeringen i 2019. Det forteller noe om hvor raskt Nye Veier AS kan sette i gang veiprosjekter.

Jon-Ivar Nygård (A)

Svar

Jon-Ivar Nygård: Jeg vil vise til at regjeringen ønsker å utrede nærmere hvordan utbygging, drift og vedlikehold av veier skal organiseres fremover. Bakgrunnen for dette er blant annet at vi har fått en situasjon med stadig flere utbyggere og veieiere i veisektoren, og at dette kan føre til økte kostnader, mer fragmenterte fagmiljøer og mindre sammenhengende utbygging.
Regjeringen vil nå starte arbeidet med å se nærmere på hvordan en utredning skal legges opp. Nye Veier AS er blitt en stor og viktig aktør i vegsektoren de senere årene. Det vil derfor være naturlig at også Nye Veier AS rolle vil være en del av arbeidet med å se på hvordan sektoren skal organiseres fremover.
Når det gjelder de konkrete strekningene E6 Nordkjosbotn-Hatteng og E6 Olderdalen-Langslett, vil det som for de andre strekningene som inngår i selskapets portefølje være opp til Nye Veier AS selv å vurdere videre fremdrift og prioritering av prosjektene.