Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Christian Torset (SV) til kommunal- og distriktsministeren

Dokument nr. 15:1138 (2021-2022)

Innlevert: 03.02.2022
Sendt: 04.02.2022
Besvart: 08.02.2022 av kommunal- og distriktsminister Bjørn Arild Gram

Christian Torset (SV)

Spørsmål

Christian Torset (SV): 6. februar flagges det for samenes nasjonaldag.
Vil regjeringen vurdere å omgjøre dagen til en offisiell høytidsdag?

Begrunnelse

Siden 1993 har samenes nasjonaldag blitt feiret 6. februar. Datoen er valgt på fordi det var på denne dagen i 1917 at det første samiske landsmøtet ble avholdt. Siden har dagen blitt stadig viktigere, og bidrar sterkt til å fremme samisk kultur, levesett, stolthet og historie.
Dagen markeres med flagging, og det er egne tilstelninger i skoler og barnehager. På mange måter er dagen allerede en høytidsdag, men altså ikke fullt ut. I den offentlige debatten er det fortsatt utbredt motstand og fordommer mot anerkjennelse av det samiske. Dette understreker behovet for å gjøre samenes nasjonaldag til en offisiell høytidsdag.

Bjørn Arild Gram (Sp)

Svar

Bjørn Arild Gram: Det foreligger ingen planer om å fremme forslag om å gjøre 6. februar til offisiell høytidsdag.