Du bruker en gammel nettleser. For å kunne bruke all funksjonalitet i nettsidene må du bytte til en nyere og oppdatert nettleser. Se oversikt over støttede nettlesere.

Stortinget.no

logo
Hopp til innholdet
Til forsiden
Til forsiden

Skriftlig spørsmål fra Linda Hofstad Helleland (H) til finansministeren

Dokument nr. 15:2261 (2021-2022)

Innlevert: 07.06.2022
Sendt: 07.06.2022
Rette vedkommende: Kommunal- og distriktsministeren
Besvart: 20.06.2022 av kommunal- og distriktsminister Sigbjørn Gjelsvik

Linda Hofstad Helleland (H)

Spørsmål

Linda Hofstad Helleland (H): Kan statsråden redegjøre for påløpte kostnader på artskonto 672 Konsulenttjenester til organisasjonsutvikling, kommunikasjonsrådgivning mv. siden regjeringen tiltrådte?

Begrunnelse

I tilleggsproposisjonen til statsbudsjettet 2022 stadfester regjeringen at de vil “redusere statlige virksomheters kjøp av tjenester fra kommunikasjonsbransjen.”
I budsjettforslaget foreslo regjeringen “en reduksjon på 40 mill. kroner i bevilgningene til de 20 statlige virksomhetene som har regnskapsført mest på artskonto 672 Konsulenttjenester til organisasjonsutvikling, kommunikasjonsrådgivning mv. i de to siste regnskapsårene, jf. tabell 3.1.”
Høyre forstod at dette var en viktig sak for regjeringen Støre, og er derfor spent på om regjeringen har klart å redusere bruken av eksterne konsulenter, både for de virksomhetene som ble kuttet i budsjettproposisjonen, men også for andre statlige virksomheter.
Kan statsråden redegjøre for Stortinget: Hvor mange oppdrag regjeringen har finansiert til eksterne aktører under artskonto 672 som kan defineres som oppdrag knyttet til kommunikasjons- og informasjonsrådgivning, rådgivningstjenester til organisasjonsutvikling, rekruttering og lignende og hva er påløpte kostnader for slike oppdrag siden regjeringen tiltrådte.

Sigbjørn Gjelsvik (Sp)

Svar

Sigbjørn Gjelsvik: